play
luisterlive
 

PepTalk
12:30 - 14:30

  • Radio met een mening, gepresenteerd door uitgesproken persoonlijkheden.
frequenties
 
Datum:
Tijd:
Lengte:
Afspelen:
Downloaden:
Nu op BNR NIEUWSRADIO
programmering 
donderdagvrijdagzaterdagzondagmaandagdinsdagwoensdag
00:00 - 06:00
06:00On the MoveOn the Move
09:30Aan de SlagAan de Slag
12:30PepTalkPepTalk
14:30De Nationale Autoshow 
15:30On the move 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:00On the Move 
09:30Aan de Slag 
12:30PepTalk 
14:30BNR Leiderschap! De Nieuwe Onderneming 
15:30On the Move Nieuws 
16:00The Friday Move 
18:30On the Move Nieuws 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:30Wereld volgens Hammelburg 
07:00De Nationale Autoshow 
08:00BNR Duurzaam 
08:30BNR in Business! Jan Aalberts 
09:30Aan de Slag 
12:00Mediazaken: de nieuwe nieuwsprogramma's op de NPO 
12:30BNR Juridische zaken 
13:00BNR Carriere: Naast je baan fulltime mantelzorger 
14:00Voorkennis 
14:30BNR Denktank 
15:30Aan de Slag 
16:30Wereld volgens Hammelburg 
17:00BNR Leiderschap! De Nieuwe Onderneming 
17:30BNR Leiderschap! De Nieuwe Onderneming 
18:30BNR Gezond: De angst voor de mug 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:00BNR Carriere: Naast je baan fulltime mantelzorger 
07:00BNR Leiderschap! De Nieuwe Onderneming 
08:00BNR Denktank 
09:00BNR Gezond: De angst voor de mug 
09:30Best of: Aan de Slag 
12:00BNR Duurzaam 
12:30De Nationale Autoshow 
13:30Mediazaken: de nieuwe nieuwsprogramma's op de NPO 
14:00Het beste van Aan de Slag 
15:00Wereld volgens Hammelburg 
15:30BNR Klantenshow 
16:00BNR in Business! Jan Aalberts 
17:00Voorkennis 
17:30BNR Juridische zaken 
18:00BNR Carriere: Naast je baan fulltime mantelzorger 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:00On the Move 
09:30Aan de Slag 
12:30PepTalk 
14:30BNR in Business! 
16:00On the Move 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:00On the Move 
09:30Aan de Slag 
12:30PepTalk 
14:30BNR Denktank 
16:00On the Move 
19:00 - 00:00
00:00 - 06:00
06:00On the Move 
09:30Aan de Slag 
12:30PepTalk 
14:30BNR Carriere 
16:00On the Move 
19:00 - 00:00
meer programmeringalle programma'salle columns en rubrieken
onze mensen 
frequenties 

Artikel

vergroot foto
 

Voortaan vingerafdrukken in paspoort

21 september 2009, 16:32 | ANP

Bij een nieuw paspoort horen vanaf vandaag ook vingerafdrukken. Door Europese regelgeving zit er vanaf maandag een zogenoemde biometrische chip op het paspoort, waar twee vingerafdrukken van de houder digitaal worden opgeslagen. Dat moet misbruik van de reisdocumenten tegengaan.

Diplomatieke paspoorten en dienstenpaspoorten worden al sinds eind juni dit jaar voorzien van vingerafdrukken. Alle landen van de Europese Unie moeten vingerafdrukken opnemen in hun reisdocumenten, zodat autoriteiten beter kunnen controleren of degene die een paspoort gebruikt ook de rechtmatige eigenaar is.

De vingerafdrukken uit Nederlandse reisdocumenten worden straks opgeslagen in een centrale databank. Voor elk reisdocument worden maximaal vier vingerafdrukken afgenomen. Twee daarvan komen in een chip op het paspoort of de identiteitskaart.

Niet onomstreden
De opslag van de afdrukken is niet onomstreden. Met de invoering laait wel weer de discussie over het gebruik van de gegevens. De overheid beschikt straks wel over de vingerafdrukken van alle Nederlanders en dat stuit op bezwaren. Tegenstanders vrezen echter voor de privacy en vragen zich af hoe veilig de gegevens worden opgeslagen.  

Het College Bescherming Persoonsgegevens heeft veel bezwaren tegen de opslag van de gegevens in een centrale database. Het college vreest dat de privacy van aanvragers van paspoorten wordt misbruikt.

Privacyvereniging Vrijbit probeerde bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens een voorlopige voorziening af te dwingen waardoor de opslag zou moeten worden opgeschort. Het Hof wees dit vrijdag echter af. De organisatie heeft nog een bodemprocedure bij het Hof aangespannen.

Goed beveiligd
Op het stadhuis van Almelo verrichte staatssecretaris Ank Bijleveld (Binnenlandse Zaken) vanochtend de officiële aftrap. Ze benadrukte dat de toegang tot de database met vingerafdrukken goed is beveiligd, waardoor oneigenlijk gebruik van identiteitsgegevens onmogelijk zou zijn gemaakt. 

Volgens Bijleveld is heel strikt omschreven waarvoor de gegevens gebruikt mogen worden. ,,Bij het opsporen van criminelen zijn politie en overheid niet bevoegd om deze database te gebruiken. De database is alleen bestemd voor het vaststellen van de identiteit. Controleurs van het paspoort kunnen zien of er meer dan eens een paspoort is aangevraagd.''

Bovendien kan fraude met paspoorten door personen die op elkaar lijken beter bestreden worden door de unieke vingerafdrukprint. De wet zou gewijzigd moeten worden, als de paspoortgevens voor opsporing van criminelen worden gebruikt. Dat gebeurt niet meer onder dit kabinet, als dat aan Bijleveld ligt.

De paspoortgegevens worden nu nog decentraal opgeslagen. Over ruim een half jaar wordt een landelijke database in gebruik genomen. Volgens Bijleveld is het maximale gedaan om de toegang tot de database zo goed mogelijk te beveiligen.

 

ander nieuws

 

Om reacties te kunnen plaatsen moet je ingelogd zijn. Ga naar 'Mijn BNR' om in te loggen.

reacties 1 - 3 van 3

Privanie! Markie Mark, 22 september 2009, 7:41

De vingerafdrukken, samen met je BurgerServiceNummer (service aan de politie en belastindienst, niet aan de burger), belastinggegevens, sociale premies, mobiele telefoon, identificatie verplicht, digitaal patienten dossier van Minister Klink en over een paar jaar ook nog een controlekastje in je auto voor de kilometerheffing.. we bevinden ons op een afglijdende schaal van privacy naar Privanie mede-Nedelanders.. per onderdeel lijkt het wel mee te vallen, maar als je dit op een rijtje ziet..

Voortaan vingerafdrukken in database Robert van den Heuvel, 21 september 2009, 18:18

Kiezen tussen op vakantie in het buitenland, of je privacy. "De AIVD (Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) heeft toegang tot die database, net als het ministerie van Justitie." Totdat men het volgende stapje invoert en de politie de database regelmatig doorzoekt, eerst nog voor ernstige misdrijven en later voor zakkenrollers. Tot voor kort hoefde niemand zich te identificeren in Nederland, nu is het verplicht. En dus is iedere Nederlander verplicht vingerafdrukken in te leveren. Nederland bezit ook al het wereldrecord telefoongesprekken aftappen.

Vingerafdruk A. Flaat, 21 september 2009, 13:34

Wie krijgen er toegang tot de database, buiten de grensauthoriteiten. Ik denk dat dat de belangrijkste vraag is.

reacties 1 - 3 van 3

 
 

Stuur uw nieuws of aanvulling (commentaar, foto, video) naar de BNR Nieuwsradio redactie

Geef het door
Bel 020-5158515 om een flitser aan of af te melden.
Stuur het ons
Stuur een foto en / of bericht in. Bekijk hier de recente foto's en berichten.
* verplichte velden
 
 
 

Hier kunt u inloggen op 'Mijn BNR'. Indien u nog niet geregistreerd bent, kunt u zich hier registreren. Hulp bij inloggen.

Wachtwoord vergeten
RSS Feedopen
RSS feeds kunnen in een aparte RSS reader worden geladen. Zo bent u altijd up-to-date!
Podcastopen
Abonneer u op uw favoriete column of stel zelf een programma samen.
Audioopen
Een snelle manier om recente audiofiles te beluisteren of te zoeken.
Nieuwsbrief
Ontvang de nieuwsbrief van BNR of pas uw instellingen aan. Inloggen vereist.