*

Column hoofdredactie | Het afvoerputje van Nederland

Column hoofdredactie | Het afvoerputje van Nederland

Hoort bij Column

Een zeldzaam sloom ogende jongen met ADHD. Met stijgende verbazing zat ik deze week te kijken naar het item van Nieuwsuur over de Wajong, oftewel het afvoerputje van Nederland.

De Wajong is bedoeld voor gehandicapte jongeren, geestelijk of lichamelijk, die niet zelfstandig de kost kunnen verdienen. Volkomen terecht dat er goede voorzieningen bestaan voor mensen die echt niet kunnen werken, of daar een beetje steun bij nodig hebben. Dat is beschaving, daar moet je trots op zijn.

Minder beschaafd is dat deze regeling door gemeenten misbruikt wordt om bijstandtrekkers in weg te stoppen.

De gemeenten moeten tegenwoordig de kosten voor de bijstand zelf ophoesten, maar elke jongere die ze in de Wajong krijgen scheelt duizenden euro’s per jaar.

Gevolg is een explosieve groei van de Wajong. In minder dan 10 jaar verdubbeld tot zo’n tweehonderd duizend. Het gaat dan echt niet alleen om zwaar gehandicapten, maar vooral ook om ADHD’ers en zelfs mensen die gewoon liever niet naar school gaan.

Dit gaat niet alleen ten koste van de mensen die deze uitkering wel echt nodig hebben, maar ook de onterechte Wajongers zelf kunnen we afschrijven.

Ze zijn gebrandmerkt, hebben het stempel NIET OK gekregen en zijn dus kansloos op de arbeidsmarkt. Het kabinet komt met een oplossing, maar alleen voor nieuwe gevallen. De huidige Wajongers laten we dus gewoon in de steek, want uiteindelijk belanden ze toch in de bijstand.

We moeten eens ophouden met te benoemen wat deze jongeren niet kunnen, maar juist benadrukken wat ze wel kunnen. Daarin heeft iedereen een verantwoordelijkheid. De gemeenten alleen gaat het niet lukken om de Wajongers aan het werk te krijgen. Dat kost klauwen met geld en heeft weinig effect.

De sleutel ligt bij het bedrijfsleven.

Daar moet het risico worden genomen om met Wajongers in zee te gaan. In plaats van geldverslindende reïntegratieprojecten starten kan de overheid beter bureaucratische belemmeringen wegnemen. Maak het aantrekkelijk voor werkgevers en houd op met het wegstoppen van jonge mensen in een kansloos afvoerputje.

De hoofdredactie

---

Iedere donderdag geeft de BNR Hoofdredactie wisselend bij monde van hoofdredacteur Paul van Gessel of adjunct-hoofdredacteur Meindert Schut