Column Rob Jansen | Kerststemming op de beurs
23 December 2011 19:36 | bnr.nl
De professionele handelaren op de beurs hebben het rustig aan gedaan deze week. Zoals gewoonlijk tijdens vakantieperiodes lagen de volumes op het Damrak veel lager dan normaal. Maar de stemming was er niet minder om.
Beleggers doen hun best om het verlies van de AEX dit jaar zoveel mogelijk dicht te fietsen. In een week tijd kreeg de AEX er bijna 5 procent bij. Voor heel 2011 staat het verlies van de index op ruim 13 procent. De kans dat beleggers dat in een week tijd nog wegwerken is niet erg groot.
Het belangrijkste moment deze week was ongetwijfeld de 489 miljard euro die de ECB voor drie jaar aan de banken heeft geleend tegen slechts 1 procent rente. Marktvorser vermoeden dat die injectie de reden is waarom de Italiaanse en Spaanse korte rente daalt.
Voor de lange rente gaat dat helaas niet op. De Italiaanse rente ging vandaag weer even door de 7 procent, iets wat aandelenbeleggers voor de verandering niet in paniek bracht. Met een financieringsbehoefte van meer dan 400 miljard euro wordt 2012 een uitdagend jaar voor de Italianen.
Aan de vooravond van het kerstfeest kijken beleggers door een roze bril naar de beurs. Het is te hopen dat daar na de Kerst ook alle reden voor is. Dat kan als Europa orde op zaken stelt en Spanje en Italië hun hervormingen met kracht doorvoeren. Een prettige Kerst gewenst!
Rob Jansen
---
BNR-beurscommentator Rob Jansen bekijkt iedere dag de ontwikkelingen op de beurzen. Wat is er aan de hand en wat kunnen we verwachten? Lees alle columns van Rob hier, of volg Rob op Twitter.
Meer
- Column Rob Jansen | Vestia-gevecht wordt vuil gespeeld
- Column Rob Jansen | Het gezichtsverlies van Facebook
- Column Rob Jansen | Eurobonds? Nein, danke!
- Waar zit de hoogste versnelling?
- Column Rob Jansen | Griekse spagaat loopt uit op drama
- Column Rob Jansen | Olli Rehn: niet sexy en niet goed
- Column Rob Jansen | Mexicaanse koopjesjager (nog) niet welkom
- Column Rob Jansen | Beleggers gaan voor groei
- Column Rob Jansen | Meten is weten, of toch niet?
- Column Rob Jansen | Bankieren met Hollande
- Column Rob Jansen | Dalende rente geeft lucht aan De Jager
- Column Rob Jansen | De Jager levert een huzarenstukje
- Column Rob Jansen | Van wie is de staatsschuld?
- Column Rob Jansen | Bonussen aan banden
- Column Rob Jansen | Een warme handdruk en de groeten thuis!
- Column Rob Jansen | GroenLinks: hard voor de toekomst
- Column Rob Jansen | Nederland het beste jongetje van de klas?
- Column Rob Jansen | In de aanbieding: 261 duizend woningen
- Column Rob Jansen | Barbertje moet hangen, en hij heet Wouter Bos