2011/2012 | Rob Jansen: De AEX -11,9%
31 December 2011 14:55 | bnr.nl
Met een slotstand van 312,47 punten voor de AEX is 2011 een beroerd jaar geweest voor beleggers. Zo erg als rampjaar 2008 (-52,3%) is het niet, maar toch. Slechts vier hoofdfondsen wisten het jaar positief af te sluiten.
Spekkopers dit jaar zijn de aandeelhouders van Shell en Unilever. Deze bedrijven bewezen hun kwaliteit als veilige haven in roerige tijden.
De koers van Shell steeg 13,8% en Unilever kreeg er 14% bij. En dat is nog exclusief het dividendrendement. Geen wonder dat Unilever-topman Paul Polman door beleggers is gekozen tot beste topman van het jaar.
Vier fondsen verloren zo’n 50% of nog meer.
De pijn werd geleden door aandeelhouders ArcelorMittal, TomTom, Air France-KLM, en PostNL. Een droevige prestatie, die overigens lang niet altijd de werkelijke kracht van die ondernemingen weerspiegelt.
Of 2012 een beter jaar wordt, zal mede afhangen van de aanpak van de Europese schuldencrisis. De afgelopen twee jaar leren ons dat politici zich niet laten opjutten door de financiële markten. Het gevolg is dat Italië en Spanje mogelijk een beroep moeten doen op het noodfonds.
Hoopgevend zijn wat dat betreft de uitlatingen van Wolfgang Schäuble.
De Duitse minister van Financiën beweerde vandaag stellig dat de eurozone bij elkaar blijft. Bovendien zal de crisis volgend jaar opgelost zijn. Dat lijkt me een onmogelijke opdracht, maar het moet zeker het minimale streven zijn.
Wellicht dat er dan ook betere tijden aanbreken voor de beurs, in het bijzonder voor ArcelorMittal, TomTom, Air France-KLM, en PostNL!
Rob Jansen
---
BNR-beurscommentator Rob Jansen bekijkt iedere dag de ontwikkelingen op de beurzen. Wat is er aan de hand en wat kunnen we verwachten? Lees alle columns van Rob hier, of volg Rob op Twitter.
Meer
- Column Rob Jansen | Vestia-gevecht wordt vuil gespeeld
- Column Rob Jansen | Het gezichtsverlies van Facebook
- Column Rob Jansen | Eurobonds? Nein, danke!
- Waar zit de hoogste versnelling?
- Column Rob Jansen | Griekse spagaat loopt uit op drama
- Column Rob Jansen | Olli Rehn: niet sexy en niet goed
- Column Rob Jansen | Mexicaanse koopjesjager (nog) niet welkom
- Column Rob Jansen | Beleggers gaan voor groei
- Column Rob Jansen | Meten is weten, of toch niet?
- Column Rob Jansen | Bankieren met Hollande
- Column Rob Jansen | Dalende rente geeft lucht aan De Jager
- Column Rob Jansen | De Jager levert een huzarenstukje
- Column Rob Jansen | Van wie is de staatsschuld?
- Column Rob Jansen | Bonussen aan banden
- Column Rob Jansen | Een warme handdruk en de groeten thuis!
- Column Rob Jansen | GroenLinks: hard voor de toekomst
- Column Rob Jansen | Nederland het beste jongetje van de klas?
- Column Rob Jansen | In de aanbieding: 261 duizend woningen
- Column Rob Jansen | Barbertje moet hangen, en hij heet Wouter Bos