Uh, ongelofelijk, ja!
04 October 2012 05:23 PM
Mannen en vrouwen praten heel verschillend: zowel in de spreekstijl als in de gebruikte woorden zit een duidelijk verschil. Zo zeggen mannen vaker uh, en vrouwen vaker oh.
Karen Keune van de Radboud Universiteit Nijmegen onderzocht de effecten van leeftijd, geslacht en opleiding op de woordkeuzes in gesproken taal. Iemands sociale achtergrond blijkt een duidelijke rol te spelen bij de manier waarop iemand praat. Op 15 oktober promoveert zij op het onderzoek.
Uit het onderzoek is volgens Keune gebleken dat vrouwen over het algemeen een betrokken spreekstijl hebben, met relatief veel werkwoorden en veelvoorkomende woorden. Mannen praten daarentegen informatiever en gebruiken meer zelfstandige naamwoorden en unieke woorden.
Uh, oh...
Keune bekeek de tachtig meest gebruikte woorden en vergeleek daarbij Nederlandse hoogopgeleide mannen en vrouwen. Ze concludeert dat mannen de woorden je en d'r vaker gebruiken en vrouwen de woorden ik en hij. Mannen zeggen vaak uh en uhm, vrouwen juist oh. Ook zeggen mannen over het algemeen vaker ja en nee en gebruiken ze meer lidwoorden. Dit hangt samen met het feit dat ze meer zelfstandige naamwoorden gebruiken.
Daarnaast bekeek Keune in dezelfde groep welke 32 woorden eindigend op ‘-lijk' het meest gebruikt worden en door wie. Mannen nemen het vaakst tamelijk, onmiddellijk en ongelofelijk, feitelijk en duidelijk in de mond. Vrouwen gebruiken dadelijk, vriendelijk en lelijk, vrolijk, eindelijk en verschrikkelijk het meest.
Interactie
Roeland van Hout, hoogleraar Toegepaste taalwetenschap aan de Radboud Universiteit Nijmegen en als promotor bij het onderzoek betrokken: "Ik moet heel voorzichtig zijn met dit soort zaken, maar het lijkt erop dat vrouwen meer op de context, op de partner, op de interactie gericht zijn en mannen -tja, ik mag het misschien zeggen omdat ik man ben- meer op zichzelf gericht zijn en meer willen overkomen als belangrijk en als een persoon die veel informatie met zich meedraagt."
Ook andere factoren werden onderzocht, maar het verschil in woordkeuze tussen mannen en vrouwen torende telkens overal bovenuit, zegt Van Hout. "We hebben ook nog allerlei vergelijkingen gedaan tussen Nederland en Vlaanderen, tussen hoogopgeleid en laagopgeleid en tussen jong en oud, maar ons bleek dat het verschil tussen mannen en vrouwen het meest consistente verschil was, het meest vaste verschil dat we steeds vonden. Dat vonden we erg opmerkelijk."
BNR Nieuwsupdate
Noord-Koreanen houden Chinese vissers vast

Advertenties
Redactionele focus: nieuws en economie
Vaste thema’s: opinie, beurs, politiek, internationaal, traffic, auto, tech, duurzaam, wetenschap, gezondheid,ondernemen, media, marketing, juridisch, personal finance, arbeidsmarkt en lifestyle.



