Het totaal aan kredieten dat niet of gedeeltelijk wordt afgelost kan oplopen tot 260 miljard euro. Volgens het IIF hebben Spaanse banken in totaal al 184 miljard euro aan nieuw kapitaal aangetrokken of zijn daar nog mee bezig. Dat is dus een potentieel tekort van 76 miljard euro.

Spanjaarden betalen leningen niet af
Vorige week vrijdag bleek uit cijfers van de Spaanse centrale bank al dat steeds minder Spanjaarden hun bankleningen kunnen afbetalen. Het percentage kredieten met een betalingsachterstand is gestegen naar 8,7% van het Spaanse bruto binnenlands product. Dat is het hoogste niveau sinds 1994.

Slechte vooruitzichten
Het IIF heeft gekeken hoeveel verliezen zijn geleden in de Ierse banksector en vertaalt dat naar de Spaanse situatie: "De vooruitzichten voor de Spaanse economie zijn slechter dan in Ierland, vooral wat betreft groei en werkloosheid".

Overheidsingrijpen
Spanje maakte eerder deze maand omvangrijke ingrepen bekend om de bankensector overeind te houden. Zo werden Spaanse banken gedwongen grotere voorzieningen te treffen en een deel van hun vastgoedbezittingen apart te zetten.

De banken moesten ook 30 miljard euro opzijzetten voor verliezen op vastgoedleningen. Als ze dat kapitaal niet zelf kunnen vergaren, verstrekt de overheid een lening. Ook werd de overheid de grootste aandeelhouder van Bankia, de op drie na grootste bank van het land.