Ook de geruchten over het aanstaande vertrek van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi deden de beurzen goed: Milaan en Frankfurt noteerden hierdoor zelfs een plus.

Rond 12.40 uur stond de AEX-index 0,7 procent lager op 299,94 punten. De MidKap-index zakte 0,8 procent tot 468,76 punten. De beurzen in Londen en Parijs noteerden respectievelijk 0,6 en 0,1 procent lager.

Frankfurt boekte een winst van 0,1 procent. De belangrijkste Europese beurzen stonden maandag aan het eind van de ochtend collectief in de min. Vooral de aangekondigde Italiaanse recordrente voor tweejarige staatsleningen was de boosdoener.

Dockwise
Op het Damrak was het aan de Smallcap genoteerde Dockwise een positieve uitschieter. Het aandeel van de maritieme dienstverlener stond aan het eind van de ochtend 4,9 procent hoger. Beleggers verwelkomden de verkoop van een bedrijfsonderdeel en zagen de aankondiging van Dockwise dat het bij de banken een versoepeling van zijn leenvoorwaarden heeft bedongen als positief.

Daling koers PostNL
PostNL was een van de sterkste dalers in de AEX met een min van 3,5 procent. Het postbedrijf waarschuwde dat problemen bij het pensioenfonds van het bedrijf de uitbetaling van dividend in de komende jaren onder druk zetten.

Italië en Griekenland
Handelaar Corné van Zeijl van SNS Securities benadrukte dat de aanhoudende onzekerheid omtrent de financiering van het EFSF en de situatie in Italië en Griekenland debet zijn aan de dalende beurskoersen.

Bezuinigingen
Ook de vooruitzichten van extra bezuinigingen in veel eurolanden doen het vertrouwen volgens hem geen goed. De handelaar ziet dat banken ook steeds moeilijker krediet verlenen aan burgers en bedrijven.

"De ECB heeft weliswaar de rente verlaagd, maar het geld dat daardoor extra vrij zou moeten komen, moet wel bij de burgers belanden. Banken worden door de hogere kapitaaleisen steeds voorzichtiger met uitlenen.''

Euro
De euro noteerde 1,3705 dollar, tegen 1,3770 dollar aan het eind van de Amerikaanse beurshandel vrijdag. De prijs van Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 93,50 dollar per vat en Brentolie zakte 0,2 procent tot 111,70 dollar per vat.