Ook het trainingskamp van het nationale elftal van Italië is bezocht door de politie. International en verdediger Domenico Criscito is verhoord en mag niet mee naar het EK. Stefano Mauri, Lazio Roma-aanvoerder is gearresteerd. En ook Juventus-coach Antonio Conte is ondervraagd.

Prestigezaak
“Het is een gevolg van een onderzoek wat eigenlijk al in juni vorig jaar is begonnen. En dat vindt plaats onder de operatietitel ‘Last Bet’. De Italiaanse justitie is al een tijdje bezig. Natuurlijk ligt er aan die kant ook een prestigezaak en dit slaat als een bom in. Zeker omdat het net voor het EK gebeurt”, legt David Endt, voetbalkenner van het Italiaanse voetbal, uit.

Afgelopen weekend zijn er een 30 huiszoekingen gedaan bij spelers, trainers en bestuurders. Er werden 19 mensen gearresteerd.

Gokschandaal 2006
Al eerder, in 2006, kwam in Italië een gokschandaal in de Seria A aan het licht met verschillende gevolgen. Juventus werd toen teruggezet naar de Serie B en andere clubs, waaronder AC Milan, kregen puntaftrek. De vraag is of het proces nu net zo groot gaat worden als in 2006.

“Het gokschandaal in 2006 was 6,5 op de schaal van Richter en nu is het 5,1. Eigenlijk is Italië een beetje ervaringsdeskundige geworden op het gebied van wedden en frauderen in het voetbal. Dat maakt het voor het publiek iets minder spectaculair omdat we al eerder dit soort episodes hebben gehad. En toch slaat het wel in en heeft het effect op het voetbal en op de nationale ploeg”, vertelt Endt.

“Er gebeurt altijd wel iets in het Italiaans voetbal en als je zoekt dan vind je wel het één en ander.”

Voetbalclub Siena
Juventus-coach Antonio Conte was vorig seizoen nog aan de slag bij Siena. En Siena is net als Genoa en Lazio één van de clubs die in het vizier zijn van de Italiaanse justitie. “Uiteraard ontkent hij alles. Hij begon gisteren zijn persconferentie met een betoog waarin hij zei dat hij helemaal schoon is”, zegt Endt. “Het gaat dus wel over een periode van voor Juventus, bij Siena. Ze speelden toen Serie B, werden wel kampioen, maar dat is een ander niveau.”

“Het is afwachten hoe zwaar de beschuldigingen en bewijzen zijn om te zien of het werkelijk zo is dat hij betrokken is geweest.”

Gevolgen EK
David Endt denkt dat het afscheid nemen van Criscito wel z’n effect zal hebben. “Maar het team is zelf natuurlijk niet aangeklaagd of betrokken; het zijn elementen daarvan."