*

Olieboycot tegen Iran onverstandig

Olieboycot tegen Iran onverstandig

Dreigementen en sancties van het Westen tegen Iran werken het democratiseringsproces tegen in de Islamitische Republiek. Dat zegt Iran-deskundige Peyman Jafari in het programma BNR Bernard Hammelburg.

Door Westerse sancties en dreigementen is het voor de Iraanse machthebbers makkelijk om een autoritair bewind te voeren en een democratiseringsproces de kop in te drukken. Het Iraanse regime kan door de oplopende spanning volgens Jafari "rechtvaardigen waarom ze de militairen zoveel macht geven".

Ze hoeven dan namelijk "geen binnenlandse experimenten te dulden" vanwege het dreigende Westen. Dissidenten kunnen bovendien makkelijk aan de kant worden gezet als 'landverrader', aldus de Iran-deskundige aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis.

Oplopende spanning
De spanning tussen het Westen en Iran loopt op. De Islamitische Republiek houdt opzichtig militaire oefeningen en dreigt met het sluiten van de Straat van Hormuz - de belangrijkste aanvoerroute van olie naar het Westen. De reden dat Iran zijn tanden laat zien, is de dreigende olieboycot van de VS en de EU. Het Westen wil de druk op Iran opvoeren, omdat het land bezig zou zijn met een kernwapen.

Toch ziet Iran-deskundige Jafari de situatie niet snel escaleren, omdat beide kampen veel te verliezen hebben. "Je ziet de olieprijs nu al stijgen. Het Westen heeft al te kampen met een enorme financiële crisis en daarbij kunnen we hoge olieprijzen niet gebruiken."

Voor Iran geldt "dat het zelf afhankelijk is van zijn olie-uitvoer. Het dichtgooien van de Straat van Hormuz beperkt dan ook de eigen export".

Gevaarlijke situatie
Een militaire confrontatie ziet Jafari dan ook niet gebeuren, maar hij vindt de huidige situatie wel erg gevaarlijk. "Op het moment dat je zo’n militaire opbouw hebt in de Perzische Golf kan een klein ongelukje tot een oorlog leiden. Stel je voor dat er een schot gelost wordt of een vliegtuig neergehaald wordt."

Luister via de gele knop bovenaan naar het hele interview met Peyman Jafari.

BNR Bernard Hammelburg elke donderdagmiddag om 14.30 uur

Delen