*

Curieuze onderzoeken krijgen nep-Nobelprijzen

Curieuze onderzoeken krijgen nep-Nobelprijzen

Hoort bij Programma

Trefwoorden

nobelprijs, harvard

Wetenschappers die de wereld hebben verrijkt met opmerkelijke onderzoeken, zijn op de presitigieuze Harvard Universiteit gelauwerd met fop-nobelprijzen.

Die zijn bedoeld als luchtige inleiding op de echte nobelprijzen, die binnenkort worden uitgereikt. De onderzoeken moeten mensen aan het lachen maken, maar ook aan het denken zetten. Onder meer de uitvinders van een brandalarm voor doven en een onderzoek naar gapende schildpadden vielen in de prijzen. Die schildpadden kwamen voor rekening van de Nijmeegse Radbout Universiteit.

Discuswerpen
Ook het internationale team dat de Ig Nobelprijs voor Geneeskunde won, had een aantal Nederlands leden. Zij hielpen aan te tonen dat mensen die dringend naar het toilet moeten dat ook merken in de manier waarop ze beslissingen nemen. Daarnaast was er een Nederlandse onderzoeker betrokken bij het prijswinnende onderzoek naar de vraag waarom discuswerpers duizelig worden tijdens een worp, terwijl kogelslingeraars dat probleem niet hebben.

Foutparkeerders
Onder de winnaars zijn niet alleen wetenschappers. Zo ging de Ig Nobelprijs voor de Vrede dit jaar naar de burgemeester van de Litouwse hoofdstad Vilnius, voor zijn creatieve aanpak van hardleerse foutparkeerders. "Wat moet de stad doen tegen chauffeurs die denken dat ze boven de wet staan", vroeg de burgervader zich af in een filmpje op YouTube, om een fout geparkeerde auto vervolgens te overrijden met een pantserwagen.