Knoops: niet tornen aan vrijspraak
14 December 2011 09:35 | bnr.nl
Na vrijspraak opnieuw voor de rechter. De Tweede Kamer schaarde zich deze week achter een wetsvoorstel van minister Opstelten (Justitie, VVD) die dit regelt. "Een hele slechte ontwikkeling voor Nederland", zegt hoogleraar internationaal strafrecht Geert-Jan Knoops in BNR Juridische Zaken.
Als er nieuw belastend bewijs opduikt én er is sprake van een ernstig misdrijf zoals moord of een zedendelict, dan kan een verdachte na een aanvankelijke vrijspraak straks opnieuw voor de rechter worden gebracht. Op de PvdA en D66 na stemden alle fracties in de Tweede Kamer voor dit wetsvoorstel.
Ne bis in idem
Als dit wetsvoorstel wet wordt, komt er een einde aan de zogeheten 'ne bis in idem'-regel. Volgens dit eeuwenoude rechtsbeginsel kan iemand niet twee keer voor hetzelfde feit worden vervolgd. Volgens Knoops is de vrijspraak van een verdachte een verworven recht waaraan niet mag worden getornd. Knoops: "Het OM krijgt hiermee een soort vierde kans om fouten in de procedure te herstellen ."
Dna-onderzoek
Toch had je toen de´ne bis in idem´-regel werd bedacht nog geen dna-onderzoek. Hiermee is het tegenwoordig mogelijk om zaken tegen vermeende moordenaars jaren nadien alsnog rond te krijgen. Een misvatting, volgens hoogleraar Knoops: dna-materiaal duidt erop dat een verdachte misschien aanwezig was op een plaats delict, maar niet dat hij het misdrijf ook heeft begaan.
Bovendien hebben we het over zo´n klein aantal zaken dat de fundamenten van het strafrecht zwaarder zouden moeten wegen dan de belangen die met het wetsvoorstel worden nagestreefd. Tot slot waarschuwt Knoops voor misbruik van het systeem: "Een rancuneus persoon kan iemand die onherroepelijk is vrijgesproken jaren later nog een keer aan de schandpaal nagelen."
Legal Women
Verder in BNR Juridische Zaken aandacht voor het LinkedIn-platform voor vrouwelijke juristen: Legal Women. Al meer dan elfhonderd dames hebben zich aangesloten om te discussiëren over bijvoorbeeld de vraag waarom de juridische sector wel gedomineerd wordt door vrouwen, maar de top nog altijd bevolkt wordt door mannen. "Omdat vrouwelijke juristen niet de ambitie zouden hebben om de top te bereiken", zegt oprichtster Ilona Tjon Poen Gie over de uitkomst van deze discussie tussen de 'legal women'.
BNR Juridische Zaken wordt dinsdagavond om 20.00 uur uitgezonden. Daarna is de uitzending terug te luisteren via bnr.nl/juridischezaken
Meer
- Breivik prijst optreden Noorse politie
- Eis OM: zes keer levenslang in liquidatieproces
- Onderzoek uitlevering terreurverdachte
- Vlaanderen start geschillenprocedure over Hedwigepolder
- Update | Vaatstra kende haar moordenaar
- Nieuw onderzoek naar de seksfeestjes van DSK
- 18 jaar cel en tbs voor Robert M.
- Levenslang geëist tegen bommenmaker Bali
- Mladic-proces alweer stilgelegd
- Paarlberg vier jaar de gevangenis in
- Aandeelhouders Deutsche Telekom wisten genoeg
- Eis tegen Sander V. opnieuw 25 jaar en tbs
- Eerste dag Mladic-proces zit erop
- Politie heeft cyberlokkers sneller in beeld
- Bram direct weg bij familiebedrijf Moszkowicz
- Strauss-Kahn klaagt kamermeisje aan
- Wrakingsverzoek Mladic afgewezen
- Sander V. wil geen gevaar meer zijn
- Aantal misdrijven stijgt weer