De nieuwe iPhone 5
23 October 2012 02:07 PM
Apple heeft woensdag zijn nieuwste iPhone getoond, de iPhone 5.
"Het is de dunste telefoon die we ooit hebben gemaakt'', zei marketing-directeur Philip Schiller. Het apparaat ligt vanaf 28 september in Nederlandse winkels. Het is de zesde editie van de populaire smartphone.
De verwachtingen over de iPhone 5 waren van te voren hooggespannen. Apple brengt traditiegetrouw elk jaar rond de zomerperiode een nieuwe versie van de iPhone naar buiten. Elke twee jaar verandert het bedrijf het design.
Gewicht, scherm
De iPhone 5 weegt 112 gram, dat is 20 procent lichter dan zijn voorganger, de iPhone 4S. Zoals verwacht heeft het apparaat een groter scherm dan zijn voorgangers, namelijk een doorsnede van 4 inch (10 centimeter) in plaats van 3,5 inch.
De nieuwe telefoon is geschikt voor 4G, de nieuwste technologie voor mobiele netwerken. Volgens Apple is het apparaat 2 keer zo snel als zijn voorgangers en is de batterij goed voor 8 uur lang internetten via 4G.
Verkoop
Vanaf vrijdag gaat de iPhone 5 in de voorverkoop en hij ligt vanaf 21 september in de winkel in 7 landen, waaronder de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Duitsland. De prijs varieert tussen de 199 en 399 dollar. Aan het einde van het jaar moet het apparaat in 100 landen wereldwijd te krijgen zijn. Behalve een nieuwe iPhone, toonde Apple ook een nieuwe iPod Nano, die bijna 40 procent dunner is dan de vorige versie.
IPhones
Apple heeft sinds de start in 2007 meer dan 243 miljoen iPhones verkocht. Het concern haalt 70 procent van zijn winst uit de verkoop van iPhones. De concurrentie op de smartphonemarkt is de afgelopen jaren flink verscherpt. Android van Google is wereldwijd het meest gebruikte besturingssysteem voor smartphones en Samsung is wereldleider in smartphoneverkopen. Apple won onlangs een Amerikaanse rechtszaak om patenten van Samsung. Het Zuid-Koreaanse concern moet Apple 1,1 miljard dollar betalen.
Liveblog
20:02 | De nieuwe iPhone is vanaf 28 september in Nederland te koop.
20:02 | Lanceerdatum 21 september
20:00 | De bijeenkomst is bijna voorbij. De nieuwe iPhone zal in de VS hetzelfde gaan kosten.
19:56 | De software voor de nieuwe iPhone is de nieuwe software die al in juni is gepresenteerd: IOS 6. De nieuwe software komt dus ook uit voor de iPhone 4, 4S, iPad 2 en de nieuwe iPad.
19:49 | Een nieuwe connector, zoals verwacht. Hij heet Lightning. Deze USB-plug is kleiner dan die van de vorige iPhones. Er komt ook een adapter.
19:48 | De iPhone 5 bevat drie microfoons voor een beter geluid.
19:47: Video hetzelfde als bij de iPhone 4S: 1080p HD video. Foto's zijn te maken tijdens het schieten van video, net als op de HTC One-telefoons.
19:44 | Panoramafoto's maken behoort nu ook tot de mogelijkheden. Door met de telefoon van links naar rechts te glijden, plakt hij automatisch diverse foto's aan elkaar.
19:42 | Camera: 8 megapixel camera, 3264 bij 2448 pixels.
19:42 | De accu: 225 uur standby tijd, 8 uur 3G-spreektijd en browsen, 10 uur op wifi.
19:37 | HSPA+ en LTE-ondersteuning is er nu ook. LTE (4G) is komend jaar ook in Nederland beschikbaar.
19:36 | De aanraaksensoren zijn nu in het scherm ingebouwd. Daardoor kon het scherm dunner gemaakt worden.
19:34 | De iPhone 5 kan automatisch switchen van antennes waardoor je steeds het beste signaal zou moeten krijgen.
19:32 | De kleuren van het display zijn 44 procent meer helder.
19:29 | Alle software op de telefoon is geüpdatet: de kalender laat meer evenementen zien, e-mail laat meer e-mail zien…
19:22 | Andere apps worden gecentreerd met zwarte balken aan de boven- en onderkant.
19:21 | Er is een vijfde rij met icoontjes op het thuisscherm.
19:20 | Het beeldscherm is inderdaad groter dan van de 4S: 4-inch.
19:19 | Zelfde breedte als voorgangers, omdat hij zo beter te gebruiken is met je duim.
19:19 | De iPhone 5 is 7,6 mm dunner dan de 4S en 20 procent lichter.
19:16 | De nieuwe iPhone is volledig gemaakt van glas en aluminium en ziet er inderdaad uit zoals verwacht naar aanleiding van gelekte foto’s.
19:15 | En nu over de iPhone 5! De nieuwe naam van de nieuwe telefoon die letterlijk uit het podium omhoog komt.
19:13 | Phil Schiller komt op het podium om te vertellen over de nieuwe iPhone. Hij haalt de historie van de iPhone aan.
19:02 | Tim Cook komt op het podium. Hij heeft een aantal algemene zaken verteld over Apple.
De voorbeschouwing
Eerder vandaag sprak BNR met Koen van Tongeren van onemorething.nl. Hij verwacht dat het formaat de opvallendste wijziging van de nieuwste telg in de iPhone-familie ten opzichte van eerdere iPhones is. "Dat zit vooral in de hoogte, waardoor een groter scherm in kan komen. Verder zal hij een beetje dunner en sneller worden. En waarschijnlijk zit er ook 4G-internet in. Dus je kunt er sneller mobiel mee internetten."
Het scherm wordt waarschijnlijk niet zo groot als het nieuwste toestel van Samsung, de Galaxy S3. En daar is Van Tongeren wel blij mee. "Want daardoor past de nieuwe iPhone in ieder geval nog in mijn broekzak."
Andere stekker
De iPhone zal ook een iets andere stekker krijgen. "Het is niet meteen de meest in het oog springende functie maar hij zal een kleinere dockingconnector krijgen die iets meer lijkt op een micro-USB aansluiting."
Of er ook een betere camera in het toestel zit is nog niet bekend, legt Van Tongeren uit. Maar uitgaande op zijn ervaringen uit het verleden, zit dat er dik in. "Elke nieuwe iPhone krijgt een net iets betere camera dan zijn voorganger."
Eerste iPhone zonder Jobs
De nieuwe iPhone is de eerste telefoon van Apple die niet helemaal onder het toeziend oog van de overleden oprichter Steve Jobs is ontwikkeld. Maar dat maakt voor de consument niet zo gek veel uit, verwacht Van Tongeren.
"Er zijn heel veel knappe mensen bij Apple; bijvoorbeeld Jonathan Ive en Scott Forstall. Dat zijn de mensen die ook de 4S eigenlijk hebben gebouwd en nu ook verantwoordelijk zijn voor de iPhone 5. Het gemis van Steve moet niet overdreven worden."
Concurrentie
De concurrentie zal woensdag avond ook gespannen kijken naar de presentatie in Californië. Vooral Samsung zal het evenement met meer dan gemiddelde interesse volgen. De vraag is natuurlijk wat de lancering van een nieuwe iPhone gaat betekenen voor de patentenstrijd tussen Apple en Samsung. "Interessant is dat Samsung al heeft aangegeven dat het Apple voor de rechter daagt als blijkt dat de nieuwe iPhone 5 inderdaad 4G-internet heeft, omdat zij daar patenten op hebben. Dat kan nog wel interessant gaan worden", zegt Van Tongeren.
De Amerikaanse zakenbank JP Morgan verwacht dat Apple het komende kwartaal zeker 8 miljoen iPhones verkoopt. Een haalbaar aantal, denkt Van Tongeren. "In het verleden is gebleken dat Apple het waarmaakt en er nog net iets meer verkoopt dan dat"
Oktober in de winkel?
Van Tongeren verwacht dat de iPhone zal, als hij vanavond gepresenteerd wordt, vanaf 21 september in de winkels in de VS ligt. "Dan moeten wij er nog even op wachten, maar ik gok dat wij hem begin oktober ook zullen hebben."
BNR Nieuwsupdate
Plannen Teeven vormen gevaar voor maatschappij

Dijsselbloem zit nog 'bovenop' woekerpolissen

Golanhoogte nieuw strijdtoneel, met de hand op de rem

'Miljardenclaim dreigt voor Nationale Nederlanden'
De oplossing voor de crisis ligt in de brievenbus

Advertenties
Redactionele focus: nieuws en economie
Vaste thema’s: opinie, beurs, politiek, internationaal, traffic, auto, tech, duurzaam, wetenschap, gezondheid,ondernemen, media, marketing, juridisch, personal finance, arbeidsmarkt en lifestyle.