*

Acties bij Antwerpen, scheepsverkeer plat

Acties bij Antwerpen, scheepsverkeer plat

Hoort bij Topic

Door acties van Belgische loodsen liggen tientallen schepen stil voor de havens van Antwerpen en Zeebrugge. Nederlandse loodsen werken gewoon door.

De actievoerders zijn tegen de pensioenhervormingen, waardoor zij langer moeten werken. Een deel van de schepen igt op de Noordzee voor de monding van de Westerschelde.

Economische schade
Ook zijn schepen die naar Antwerpen wilden, naar andere havens uitgeweken. Volgens een bestuurder loopt de Antwerpse haven "uitermate grote'' economische schade op. Hij sprak over 1 miljoen euro verlies per uur, meldden Vlaamse media dinsdag. Ook zou het imago van de haven een forse deuk oplopen. Het gaat al om de derde actie in twee maanden tijd.

Stil
Door de acties van de loodsen en andere betrokken diensten kwam het scheepvaartverkeer van en naar de Belgische havens maandagavond en -nacht zo goed als stil te liggen. De werkzaamheden werden dinsdagochtend weer opgepakt, maar wel "volgens het boekje'', aldus een Belgische vakbondsbestuurder. Dat betekent met maximale rusttijden en geen avond- en nachtwerk.

Nederlanders
De Nederlandse loodsen op de Schelde doen hun werk wel. Zij behandelen 27,5 procent van het scheepvaartverkeer richting Belgische havens. Dat komt neer op zo'n 200 schepen per week.

Volgens Jan Willem Siewe, loods en manager operaties van het Nederlands loodswezen in Vlissingen, doen de Nederlanders niet mee, omdat ze niets met het Belgische belied te maken hebben: "Wij zijn zelfstandig ondernemers."