'Duitsland gaat geen andere koers varen'
Minister Dijsselbloem van Financiën staat open voor verbeteringen van het sociaal akkoord. Hij zei dat vanochtend op BNR. Dijsselbloem verzet zich tegen het opblazen van het sociaal akkoord, maar over uitwerkingen valt wel te praten.
De vraag aan politiek verslaggever Hans Verbeek is welke ruimte Dijsselbloem nog biedt voor aanpassingen van het sociaal akkoord. Verbeek: "Hij heeft het over verbeteringen van het sociaal akkoord. Afgelopen weekend is de discussie gekomen over opblazen van het sociaal akkoord, waar VVD-fractievoorzitter Zijlstra zaterdag een en ander over zei. VVD-minister Kamp voegde daar gisteren ook nog wat aan toe."
Duit in het zakje
Vanochtend deed Dijsselbloem zijn duit in het zakje, gaat Verbeek verder. "De VVD'ers zeiden dat het sociaal akkoord niet heilig is, maar Dijsselbloem zegt dat er over aanpassingen best te praten valt."
Dijsselboem: "Het sociaal akkoord is een heel belangrijk uitgangspunt. Dat gaan we echt proberen overeind te houden. Dat is onze inzet en ook die van de sociale partners. Dat vergt nog heel veel uitwerking. De wetsvoorstellen komen dit najaar. Dan gaan we het debat aan met de Kamer. Uiteindelijk moet het wel steun krijgen, uiteraard, in beide Kamers. Dat is gewoon de werkelijkheid."
Op 'sommige punten' kan men van de sociale partners niet verwachten dat ze er op terugkomen, aldus Dijsselbloem. "Andere punten zie ik veel meer als uitwerkingen. In samenspraak met de Kamer en sociale partners kunnen we die verder verbeteren. Ik zou dat ook maar niet voortdurend ter discussie stellen. Dan nóg zijn er heel veel aspecten waar je het met elkaar over kunt hebben. Dat gaan we doen aan de hand van het wetsvoorstel."
Verbeek concludeert daarop: "Hij biedt wel degelijk wat ruimte."
Zelfde koers Merkel
Dijsselbloem verwacht verder niet dat Duitsland een andere Europese koers gaat varen nu Angela Merkel met een andere coalitiepartij moet regeren.
Bij de verkiezingen in Duitsland behaalde de CDU van bondskanselier Merkel een glansrijke overwinning, maar verdween coalitiepartij FDP uit de Bondsdag. Een coalitie met de SPD ligt nu voor de hand en die partij heeft vrijwel dezelfde Europa-standpunten als de CDU, zei Dijsselbloem op BNR.
Dijsselbloem: "De SPD heeft vrijwel alle steunoperaties in Europa gesteund. De SPD steunt de hoofdlijnen van de Bankenunie, wil dat die snel wordt ingevoerd. Dus ik verwacht daar geen grote koerswijzigingen."
'Akkoord niet opblazen'
Dijsselbloem verzet zich tegen pogingen van sommige partijen in de Tweede Kamer om het sociaal akkoord 'op te blazen'. Volgens de PvdA'er is 'niets heilig' en valt over de uitwerking van het sociaal akkoord op onderdelen te praten. De kern, zoals de afspraken over WW en ontslagrecht, moet echter overeind blijven.