'AEX begint lager'
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs zal woensdag waarschijnlijk lager openen. Ook de andere Europese beurzen zullen met verliezen beginnen. Beleggers blijven bezorgd over een eventueel vertrek van Griekenland uit de eurozone en de onvoorspelbare gevolgen daarvan voor de rest van Europa.
,,De AEX begint 1,5 punt lager. We gaan door technische steunniveaus heen, waardoor de weg naar beneden verder open komt te liggen. Het is wachten op positief nieuws. Het duurt echter nog een maand voor er nieuwe verkiezingen worden gehouden in Griekenland, en tot die tijd zal er weinig gebeuren. Hopelijk kan de beursgang van Facebook nog voor wat optimisme zorgen", aldus Barry van der Laan, hoofd van IG MarketsNetherlands.
De Duitse bondskanselier Angela Merkel en de nieuwe Franse president François Hollande willen dat Griekenland de euro houdt. Ze reageerden op de groeiende vrees dat Griekenland de euro verlaat na de komende parlementsverkiezingen. Hollande heeft bij zijn eerste ontmoeting met Merkel verder benadrukt dat hij de Europese begrotingsregels wil aanpassen.
Technisch voorbereid
Directeur Christine Lagarde van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) liet dinsdag weten dat het fonds ,,technisch voorbereid'' moet zijn op een vertrek van Griekenland uit de eurozone. ,,Wij hopen zeker niet dat het gebeurt, maar wij moeten technisch op alles zijn voorbereid'', zei Lagarde tegen de Franse televisiezender France 24.
In het Verre Oosten gingen de beurzen woensdag omlaag in navolging van de koersverliezen in Europa en New York. Beleggers deden hun aandelen van de hand door de verdieping van de politieke crisis in Griekenland. In Tokio stond de Nikkei kort voor sluiting van de handel 1,5 procent lager.
Dalende koersen
De aanhoudende onzekerheid over de politieke en financiële toekomst van Griekenland leidde dinsdag opnieuw tot dalende koersen op de Europese beurzen. Het nieuws dat ook de laatste formatiepoging in Athene is mislukt en nieuwe verkiezingen onvermijdelijk zijn, drukte het aanvankelijke voorzichtige herstel hardhandig de kop in.
De AEX-index in Amsterdam sloot uiteindelijk 0,6 procent lager op 296,24 punten. De MidKap daalde 1 procent tot 479,85 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs verloren 0,5 tot 0,8 procent.
VS
De Amerikaanse effectenbeurzen gingen dinsdag na een voorzichtig positieve start ook omlaag. Zorgen over de politieke situatie in Griekenland drukten de stemming. De Dow-Jonesindex eindigde na een grillige handelssessie 0,5 procent lager op 12.632,00 punten. De S&P 500 sloot 0,6 procent in de min op 1330,66 punten en technologiegraadmeter Nasdaq daalde 0,3 procent tot 2894,76 punten.
De euro was woensdag voorbeurs 1,2717 dollar waard, tegen 1,2765 dollar aan het eind van de Europese beurshandel dinsdag. De prijs van Amerikaanse olie zakte 1,4 procent tot 92,65 dollar per vat en Brentoliedaalde 1 procent tot 111,16 dollar per vat.