'Drie opties voor bankbijdrage Griekse steun'
BRUSSEL (AFN) - Hooggeplaatste ambtenaren van eurolanden zien drie opties om banken mee te laten betalen aan nieuwe financiële steun voor Griekenland. Dat blijkt uit een document ter voorbereiding op de eurotop van donderdag waaruit persbureau Reuters dinsdag citeerde.
In de eerste optie wordt aan Griekenland geld geleend waarmee het zijn eigen obligaties met korting kan opkopen op de markt. Dit zou de schuldenlast van Griekenland verminderen maar wordt door kredietbeoordelaars waarschijnlijk aangemerkt als een vorm van wanbetaling.
De tweede optie gaat uit van een plan dat Frankrijk vorige maand opperde. Daarbij wordt de looptijd van een groot deel van de Griekse schulden met vele jaren verlengd. Ook die variant wordt door kredietbeoordelaars waarschijnlijk gezien als wanbetaling.
De Europese Centrale Bank (ECB)
De laatste optie voorziet in een algemene bankbelasting waarvan de opbrengst wordt gebruikt om de Grieken bij te staan, of een vrijwillige bijdrage van banken met veel belangen in Griekenland. Dit resulteert volgens het rapport waarschijnlijk niet in het stempel 'default' van de kredietbureaus.
De Europese Centrale Bank (ECB) heeft zich altijd sterk uitgesproken tegen elke vorm van aanpassing van de Griekse schuldenlast die op de markten wordt opgevat als wanbetaling. Volgens de ECB zou de Europese financiële sector daarmee in een nieuwe crisis kunnen verzeilen. Europese ministers gaven een werkgroep vorige week echter opdracht alle mogelijkheden voor een bijdrage van private investeerders te onderzoeken.