Hoge olieprijs zet beurzen op verlies
AMSTERDAM (ANP) - De onrust in het Midden-Oosten en de oplopende olieprijs zetten de Europese beurzen woensdag duidelijk op verlies. ,,Angst domineert de handel'', concludeerde beleggingsadviseur Sijmen Plomp van VPV Bankiers.
De Amsterdamse AEX-index stond rond 12.40 uur 0,9 procent lager op 364,73 punten. De MidKap zakte 0,7 procent tot 638,36 punten. In Londen, Frankfurt en Parijs gingen de belangrijkste graadmeters 0,5 tot 0,8 procent achteruit.
De prijs van een vat ruwe Amerikaanse olie brak woensdag opnieuw, nipt, door de grens van 100 dollar. Dit bracht oliemaatschappijen echter geen soelaas. In Amsterdam leverde Shell 1,1 procent in. Branchegenoot Total verloor in Parijs 0,9 procent, evenals BP in Londen. ,,De markt gaat als geheel achteruit, ongeacht positief nieuws voor individuele bedrijven zoals Shell'', concludeerde Plomp.
Olieprijs
De hogere olieprijs raakte ook de koersen van luchtvaartmaatschappijen en autobouwers. Zo verloor Lufthansa in Frankfurt bijna 1 procent en werd autoconcern Daimler op dezelfde beurs 2,5 procent minder waard. Air France-KLM beperkte het verlies in Amsterdam tot 0,3 procent.
De winnaars aan het Damrak waren vooral bedrijven die met kwartaalresultaten naar buiten kwamen. Wavin boekte de grootste koerssprong (plus 4,5 procent). De producent van leiding- en buizensystemen zag de omzet en nettowinst afgelopen jaar stijgen. Door hogere grondstofprijzen kwam de winstmarge echter onder druk te staan. Het bedrijf blijft dan ook voorzichtig over de vooruitzichten voor 2011.
Heijmans
Bouwbedrijf Heijmans werd 0,8 procent meer waard. Dankzij een flinke reorganisatie wist het bedrijf het verlies van 2009 vorig jaar om te buigen in winst. Daardoor kan de uitkering van dividend weer worden hervat.
Ook de resultaten van de producent van technisch textiel TenCate werden positief ontvangen. Het bedrijf boekte vorig jaar 90 procent meer winst dan in 2009, bij een omzetgroei van 17 procent. Het aandeel noteerde 1,3 procent hoger.
CSM
CSM won eveneens ruim 1 procent. De leverancier van bakkerij-ingrediënten en producent van melkzuur profiteerde van een adviesverhoging door de analisten van UBS.
De euro was woensdag aan het einde van de ochtend 1,3835 dollar waard, tegen 1,3820 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op dinsdag.