Oranje gaat voor groepszege
SÃO PAULO (ANP) - In het aloude systeem met drie spitsen doet het Nederlands elftal maandag tijdens de laatste poulewedstrijd op het WK tegen Chili een gooi naar de groepszege.
Met die klassering ontloopt Oranje waarschijnlijk niet alleen vijfvoudig wereldkampioen Brazilië in de achtste finale. De poulewinnaar heeft vermoedelijk ook een beter perspectief voor de rest van het toernooi.
De kans is groot dat na een mogelijke achtste finale tegen Brazilië tegenstanders van het kaliber Colombia of Uruguay wachten. De winnaar van de poule van Oranje stuit in de volgende ronde waarschijnlijk op Mexico of Kroatië. Daarna komen in de kwartfinale ploegen als Costa Rica of Ivoorkust in beeld.
,,Ik weet niet of we Brazilië ontlopen als we de groep winnen'', zei Louis van Gaal. ,,De FIFA heeft namelijk besloten dat Brazilië pas na ons speelt. De FIFA heeft voor iedere wedstrijd zo'n reclamestuntje over Fair Play en zo. Maar dit is geen Fair Play'', zo verwoordde de bondscoach zijn onvrede. ,,Maar normaal gesproken heeft de groepswinaar na de achtste finale een beter schema. Daarom willen we de groep ook winnen.''
Beste tegenstander
Het Nederlands elftal wint de poule als het minimaal gelijkspeelt tegen Chili in de Arena de São Paulo. ,,Maar dat zal niet makkelijk worden'', verwacht Van Gaal. ,,Ik heb voor het toernooi al gezegd dat dit de beste tegenstander van onze groep is. Ze zijn al lang goed in vorm. Ze wonnen niet alleen van Engeland, ze vaagden eigenlijk ook Duitsland weg. Die nederlaag was onverdiend. Ze zetten heel veel druk en kunnen dat 90 minuten volhouden. Dat is een compliment aan hun trainer. Die heeft de juiste spelers gekozen.''
Als we de besloten training van zaterdag en de open oefensessie van zondag mogen geloven, dan schakelt Van Gaal over naar het vertrouwde systeem van vier verdedigers, drie middenvelders en drie aanvallers. De geblesseerde Bruno Martins Indi ontbreekt in de defensie en Georginio Wijnaldum krijgt op het middenveld de voorkeur boven Jonathan de Guzman. Niet Klaas-Jan Huntelaar, maar Jeremain Lens vervangt de geschorste Robin van Persie in het centrum van de aanval. Dirk Kuijt start op de linkerflank, de positie waarop Memphis Depay het zo goed deed tegen Australië.
Van Gaal betreurt dat zijn bedoelingen zaterdagavond al uitlekten. ,,Sommige media vonden het toch weer nodig om over een besloten training te berichten. Ik vind dat niet prettig. We trekken nog steeds niet aan hetzelfde touwtje. Ik laat me niet graag in de kaart kijken.''