Ajax houdt met 100 miljoen euro hand op knip
AMSTERDAM (ANP) - Met een eigen vermogen van meer dan 100 miljoen euro slaagt Ajax er maar niet in de eigen selectie een enorme kwaliteitsimpuls te geven.
,,We kunnen wel 10 of zelfs 30 miljoen euro voor een speler betalen'', zegt Frank de Boer. ,,Maar zo'n jongen komt niet naar Ajax.''
De meeste spelers met een gigantisch prijskaartje om de nek passen voor de eredivisie die iedere transferperiode verder devalueert. Zij willen zich meten met de echte sterren van de Premier League, Primera Division, Bundesliga of Serie A. Samuel Eto'o hoorde onlangs Marc Overmars beleefd aan. Hij zette de directeur voetbalzaken van Ajax vervolgens in de wachtkamer en koos voor Everton.
Er was een tijd dat Ajax er in slaagde potentiële wereldsterren als Zlatan Ibrahimovic, Christian Chivu en Hatem Trabelsi naar Amsterdam te halen. Daarna volgde een periode waarin de beste voetballers van sc Heerenveen (Klaas-Jan Huntelaar) of Luis Suarez (FC Groningen) arriveerden. Ajax kocht echter vooral veel mislukte spelers die het al snel aflegden tegen de aanstormende talenten van de jeugdcomplex de Toekomst.
Marc netto
Sinds de geslaagde revolutie van Johan Cruijff houdt Ajax de hand op de knip. ,,Marc netto'', noemen ze de zuinige Overmars gekscherend. Met de voormalig vleugelflitser aan het roer geeft Ajax vooral veel geld uit aan talenten, die als het goed is in de voetsporen treden van Christian Eriksen, Jan Vertonghen, Gregory van der Wiel, Vurnon Anita, Toby Alderweireld, Maarten Stekelenburg en al die anderen.
Ajax verkocht de laatste 5 jaar voor zo'n 90 miljoen aan zelf opgeleide spelers. Vergeleken bij dat bedrag werden Kolbeinn Sigthorsson, Nick Viergever en Mike van der Hoorn voor een schijntje aangetrokken. Zaterdag nog vertrok Daley Blind voor 17,5 miljoen euro naar Manchester United. De Boer dacht tot donderdag dat hij zou blijven. Daarom liet hij een speler als Kamohelo Mokotjo, nu FC Twente, lopen. ,,Want we hadden ook al Blind en Viergever voor die positie'', zegt De Boer.
Nu Blind alsnog vertrokken is, probeert Ajax voor dinsdag nog een geroutineerde opvolger te vinden. En na de mislukte flirt met Eto'o is Kolbeinn Sigthorsson weer gebombardeerd tot eerste spits, al heeft hij nooit een lange periode duidelijk kunnen maken waarom. Ajax veroverde vier landstitels op rij, voornamelijk met talenten uit de eigen opleiding. Zij stonden er uiteindelijk als dragende spelers vertrokken. Mogelijk herhaalt de geschiedenis zich dit jaar, al leek het er daar zondag tegen FC Groningen en een week eerder tegen PSV nog niet op.