De verpleegkundige: upgraden of downgraden?
De zorg wordt complexer en volgens hbo-verpleegkundigen moeten daarom in de toekomst alle verpleegkundigen een hbo-opleiding hebben. Een schop tegen het scheenbeen van de mbo-verpleegkundigen. Want als zij in de toekomst hun beroep moeten uitoefenen als zorgkundige, is dat een grote degradatie, vinden ze.
"Je leert het vak van verpleegkundige leer je pas echt in de praktijk," zegt Abvakabo FNV-bestuurder Elise Merlijn in BNR Gezond. En waarom mogen mbo'ers zich in de toekomst dan geen verpleegkundige meer noemen? Dat is tenminste wat in het door beroepsvereniging V&VN gepresenteerde beroepsprofiel gepland staat: de mbo-verpleegkundige moet zorgkundige worden en de complexe, coördinerende taken overlaten aan hbo-vakgenoten.
Een discussie vol frustratie want, begrijpelijk, hbo'ers krijgen nu meestal hetzelfde betaald en voeren dezelfde taken uit. Waarom zouden zij dan eigenlijk voor zo'n hbo-opleiding kiezen?
Dat die frustratie terecht is, daar is iedereen het over eens. Maar hoe die frustratie moet worden aangepakt, dat blijft nog een hekel punt. "Upgrade de mbo'ers en hbo'ers" vindt voorzitter Jan van Zijl van de MBO Raad. "Nee, laat de hbo'ers de boel rond het bed coördineren en hen de mbo'collega's aansturen," vindt Francis Bolle van de V&VN.
De verschillende partijen worden het niet eens en wachten af wat minister Schippers van Volksgezondheid van het nieuwe beroepsprofiel vindt. Pas daarna zal het beleid eventueel worden aangepast. Mochten de vakbond, opleidingen en beroepsvereniging de minister iets influisteren, dan zou dat vooral zijn: "Luister naar ons!" en dan moet zij daarna zelf maar haar conclusies trekken.