Derde van de leraren ondermaats
Bijna een derde van de leraren op de havo geeft ondermaats les. Op het VMBO geldt dat voor 25% van de docenten. Op de basisschool beheerst 14% van de leerkrachten het vak onvoldoende.
Dat meldt de Telegraaf, die delen van het rapport van de Onderwijsinspectie heeft ingezien. Dat rapport wordt woensdag overhandigd aan minister Bijsterveldt van Onderwijs. Ton Elias, Tweede Kamerlid voor de VVD, hoopt dat er nu aandacht voor komt vanuit de school en de leraren, zo laat hij weten aan BNR.
Bijscholen
"Er zijn ook een heleboel goede leraren, en ze zouden dus van elkaar moeten leren. Maar het sluit aan bij wat de inspectie eerder heeft gesteld: er zijn teveel leraren die de basiskennis van hun vak onvoldoende beheersen", vertelt Elias. Hij vindt dat leraren zich moeten bijscholen en ze moeten volgens hem "in de school van elkaar willen leren." Ook moeten de lerarenopleidingen beter, zegt Elias.
"We gaan hogere eisen stellen, meer aan de kwaliteit doen en de opleidingen zwaarder maken", laat Elias weten. Hij zegt dat het vooral zal moeten gaan om een mentaliteitsverandering.
Bevoegdheid
Toch zijn de lerarenopleidingen de afgelopen jaren wel onder handen genomen. Onder andere taal en rekenen zijn belangrijker geworden. "Wij hebben dat probleem van die kwaliteit al heel lang geleden aan de orde gesteld", vertelt Walter Dresscher, voorzitter van de Algemene Onderwijsbond.
Dresscher vertelt dat er al langer wordt gevraagd om het handhaven van de bevoegdheidregeling. Die regeling stelt dat een leraar bevoegd moet zijn om les te geven. "Vervolgens geeft de overheid nu de ruimte aan scholen om onbevoegden voor de klas te zetten."
Geld
Ook het geld dat scholen krijgen wordt niet goed uitgegeven, meent Dresscher. Dit komt volgens hem doordat scholen een rond bedrag krijgen, zonder dat aangegeven wordt waarvoor het bestemd is.
Onderzoek
De voorzitter van de Algemene Onderwijsbond voegt er wel aan toe dat hij niet helemaal snapt hoe de inspectie een dergelijk rapport maakt. "Ik heb bijvoorbeeld nog nooit gehoord dat mensen met een accountant mee gingen lopen om te kijken hoe ze het doen, en dan op een briefje zetten of het goed was".