Reacties politiek niet mals voor Albayrak
Nurten Albayrak zal niet terugkeren bij het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA), zo werd eerder vandaag bekend. De politiek heeft haar acties keihard veroordeeld.
Vanochtend meldde minister Gerd Leers van Immigratie en Asiel dat Albayrak niet terug zal keren bij het COA. Eerder deze maand liet de ondernemingsraad van die instantie al weten dat Albayrak in geen enkele functie meer welkom is.
Non-actief
Albayrak werd een half jaar geleden op non-actief gezet als directeur van het COA, nadat medewerkers zich hadden beklaagd in de media. De commissie-Scheltema onderzoekt het werkklimaat en de bestuursstructuur bij het COA. Ook bekijkt de commissie de salariëring van de directieleden.
De leden van de Raad van Toezicht, die hun functie tijdelijk hadden neergelegd, hebben op hun verzoek ontslag gekregen van de minister.
Autoritair
Volgens commissievoorzitter Michiel Scheltema ging de bestuursstijl van Albayrak aanzienlijk verder dan autoritair leidinggeven. "Bijvoorbeeld het grote verloop van het aantal directeuren. Veel daarvan gaven aan dat ze weggingen omdat de omgeving en de manier waarop leiding werd gegeven te bezwarend werd", zegt hij tegen politiek verslaggever Hans Verbeek.
Daar kwam nog de discussie over Albayraks salaris overheen. "Op 1 januari 2011 veranderde de wet zodanig dat voortaan het salaris op voorspraak van de raad van toezicht werd vastgesteld door de minister. Wij hadden het veel beter gevonden als de rvt zijn verantwoordelijk had genomen en vóór 1 januari duidelijk had gezegd: "het moet zó zijn". Dat hebben ze niet gedaan, dat hadden ze moeten doen."
Albayrak ging de mist in door onjuiste informatie te geven over haar inkomen. De raad van toezicht had als werkgever de eerste verantwoordelijkheid om op te treden, maar liet het te veel aan Albayrak over. "Wij hebben geconstateerd wat wij geconstateerd hebben, wat een goede conclusie daaruit is, is aan anderen. We kunnen wel zien dat de minister in grote lijnen ons rapport serieus heeft genomen."
Ontslag
Naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek ad-interim bestuursvoorzitter Harry Paul van het COA de ontslagprocedure voor Albayrak in gang gezet. Hij zegt verheugd te zijn dat de commissie-Scheltema het werk van het COA zelf goed heeft beoordeeld.
Gesjoemel
De reacties vanuit de politiek zijn niet mals voor Albayrak. Tweede Kamerlid Martijn van Dam van de PvdA vindt dat gekeken moet
worden of ze strafrechtelijk vervolgd kan worden voor haar
"gesjoemel''.
PVV-Tweede Kamerlid Sietse Fritsma vroeg minister Gerd Leers van Immigratie en Asiel aangifte te doen wegens fraude. "Als je een dure dienstauto privé gebruikt en dat achteraf probeert te verdoezelen, moet uitgezocht worden of je strafbaar bent."
Dienstauto
CDA-Tweede Kamerlid Raymond Knops liet optekenen dat Albayrak
verantwoordelijk kan worden gehouden voor de angstcultuur die heerste binnen
het COA.
VVD's Cora van Nieuwenhuizen gaf aan het vooral kwalijk te vinden dat Albayrak achteraf afspraken liet opnemen in haar agenda die nooit plaatsvonden, om zo verkeerd gebruik van de dienstauto te verbloemen.
Albayrak zelf zal morgen reageren in een door haar belegde persconferentie.