Eerste marathon op natuurijs: Haaksbergen vs. Noordlaren
De eerste marathon op natuurijs wordt vanavond verreden in Haaksbergen. De KNSB gaf de voorkeur aan de Twentse stad boven Noordlaren, waar ook met man en macht gewerkt werd aan het creëren van een schaatswaardige ijsvloer.
Er waren nog twee andere plaatsen in de race: Arnhem en Veenoord. Deze plaatsen zijn afgevallen.
Voordat er geschaatst kan worden, moet het ijs eerst gekeurd worden: om 07.00 uur was het ijs in Noordlaren aan de beurt, om 09.00 uur was de keuring in Haaksbergen. "We nemen vervolgens om 10.00 uur de beslissing waar we gaan rijden", zegt Willem Hut. Competitieleider in het marathoncircuit.
Minimum is gehaald
De eis is dat het ijs minimaal 3 centimeter dik moet zijn, maar dat zit volgens de ijsmeesters van de twee ijsbanen wel goed. Gezienus van Iren, ijsmeester van ijsclub 'De Hondsrug' in Noordlaren: "Volgens de meting van de KNSB vanmorgen zaten we op 3,5 centimeter ijs. Er we kunnen nog een paar uur doorwerken."
In Haaksbergen zijn ze ook positief volgens Henk Dijksterhuis, voorzitter van de schaatsclub IJSCH: "Wij hebben zelf al metingen gedaan en kwamen ook op 3,5 centimer. Op sommige plekken zelfs 4,5!"
Kers op de taart
Volgens de mannen gaat het om een vriendschappelijke strijd tussen de twee dorpen. Van Iren: "Het is gewoon hartstikke leuk. We steken er zo veel energie in met zijn allen." Ook Dijksterhuis ziet het niet somber in als op zijn baan niet de eerste marathon van het jaar wordt gereden: "Zodra er geschaatst kán worden, kan er een meerdaagse wedstrijd georganiseerd worden, waarbij er op de verschillende banen wordt gereden. Maar de eerste zijn, dat is natuurlijk de primeur die iedereen wil hebben."
Sneeuw
Verslaggever Hugo Reitsma was vanochtend in Haaksbergen om te spreken met Jaap in 't Veld, van Stichting Natuur-IJSCH-Marathon. Volgens In 't Veld zijn de condities in Haaksbergen perfect: "Er ligt nu een dun laagje sneeuw op het ijs. Dat reflecteert de felle zon, waardoor het ijs niet wegsmelt. Het moet alleen niet meer worden, want dan wordt het een isolerende laag en werkt het dus averechts voor de ijskwaliteit."
De KNSB zal niet alleen maar letten op de dikte van het ijs, volgens In 't Veld: "De ijskwaliteit is belangrijk, maar ook de weersverwachting zal een grote rol spelen. Daarnaast is het natuurlijk van belang of we aan alle veiligheidseisen voldoen."
IJsvereniging Haaksbergen had de primeur voor het laatst in de winter van 2009-2010. Daarna was IJsvereniging De Hondsrug uit Noordlaren de concurrentie driemaal op rij (2010-2013) te snel af.