Waarom je beter in mei dan in oktober geboren kunt worden
Onderzoekers uit New York hebben een relatie ontdekt tussen de geboortemaand en de kans op ziekte. Zij trekken die conclusie op basis van medische dossiers van liefst 1.7 miljoen patiënten. De onderzoekers bestudeerden zo'n 1700 ziekten en vonden een verband met geboortedata.
Dit onderzoek is heel speciaal, zegt radiodokter Eize Wielinga; het is namelijk een van de eerste keren dat big data is gebruikt. “Het is de toekomst van de geneeskunde dat je met heel veel elektronisch verkregen gegevens correlaties gaat ontdekken."
Doorbraak
Wat ze precies gedaan hebben? "Ze hebben 1,7 miljoen statussen in een computer gedaan en er een enorme statistische analyse op losgelaten. Daar komt uit dat je de neiging hebt tot bepaalde aandoeningen als je in bepaalde maanden geboren bent. We wisten dat al wel voor bijvoorbeeld astma, maar nu is het echt duidelijk aangetoond voor een aantal andere aandoeningen."
Er wordt wel een kanttekening bij geplaatst, gaat hij verder. “Ze zeggen ook dat de kans dat je een aandoening krijgt die verband houdt met de maand waarin je geboren bent relatief klein is als je het vergelijkt met invloedrijke variabelen als een dieet of beweging. Het is meer dat er een kans is die vergroot is. Op het niveau van het individu kan je er op dit moment nog heel weinig over zeggen. Het is niet zo dat je bijvoorbeeld meer kans hebt op pancreaskanker als je in april geboren bent – ik noem maar even wat."