BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Nieuws

‘Alternatieve artsen vooral onder de indruk van eigen ervaringen’

  • Marjan van den Berg
dinsdag 30 september 2014, 12:37
Jan Willem Nienhuys: "Homeopathie, daar zit niks in"

Homeopathie, acupunctuur, giropractie: allemaal kwakzalverij, wat Jan Willem Nienhuys, secretaris van de Stichting Skepsis betreft. Hij krijgt dit jaar de Gebroeders Bruinsma Erepenning, een onderscheiding van de Vereniging tegen Kwakzalverij.

Eerder boog hij zich al over reïncarnatie en astrologie. Tegenwoordig voert Jan Willem Nienhuys, die in het verleden wiskunde doceerde aan de Technische Universiteit Delft, strijd tegen alternatieve geneeswijzen. Hij is secretaris bij de Stichting Skepsis, die zich hard maakt tegen allerlei vormen van – wat het noemt – pseudowetenschap. Omstreden behandelmethoden vallen hier ook onder.

Darmspoeling
“Er zijn 100 tot 150 mensen die aan darmspoeling doen”, geeft Nienhuys als voorbeeld. “Ik weet niet of u weet wat darmspoeling is, maar dan wordt er met een pijpje via de achterkant water in je gepompt en dan wordt het er daarna weer uit gepompt. Een volstrekt zinloze bewerking, maar er zijn 100 tot 150 mensen die dat doen en die dat aanbevelen en die zeggen: daar voel je je zo veel beter van.”

Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat 6 procent van de Nederlanders minstens een keer per jaar een alternatief genezer bezoekt. “Dat zouden ze niet moeten doen. Die alternatieve genezers, althans voor zo ver het dokters zijn, zouden beter moeten weten.”

Stapels publicaties
De wetenschap, zegt Nienhuys, heeft namelijk geen enkel bewijs kunnen vinden voor de werking van alternatieve geneeskunde. “Dat is voor de homeopathie gedaan en er is niks uit gekomen. Maar nu komt het wonderlijke: als je homeopathische artsen vraagt: wat is er allemaal uit die wetenschap gekomen, dan komen ze met stapels en stapels publicaties. Als je die publicaties dan gaat doorlezen, dan blijkt uit de ene na de andere publicatie: het werkt niet. Daar weten ze dan toch telkens een lichtpuntje uit te vinden. En ze speculeren er natuurlijk op dat hun gesprekspartners die grote stapel zien en denken: daar begin ik niet aan, dat zal wel goed zijn.”

Er zijn volgens Nienhuys heel wat artsen die niet met tegenvallende wetenschappelijke resultaten lijken te zitten. “Ik weet dat er ongeveer 1300 artsen zijn die op websites en in adresboeken dat zij de een of andere vorm van kwakzalverij bedrijven.”

Hij vervolgt: “Eigenlijk zijn die artsen zelf helemaal niet onder de indruk van al die wetenschappelijke literatuur. Ze zijn onder de indruk van hun eigen, persoonlijke ervaringen.”

Gefrustreerd
Nienhuys denkt wel te weten waarom. “Die mensen zijn uit nieuwsgierigheid begonnen met het bedrijven van homeopathie, misschien omdat ze gefrustreerd waren over het feit dat gewone behandelingen niet zo goed aansloegen. Dus ze zijn daarmee begonnen en dan wordt de patiënt beter, en dan realiseren ze zich niet dat de patiënt ook vanzelf wel beter zou zijn geworden. Dan denken ze: die homeopathie, dat is het. En dan gaan ze daarmee door.”

Ook patiënten denken volgens hem ten onrechte dat alternatieve geneeswijzen hen van hun klachten heeft afgeholpen. Reguliere artsen zijn intussen allang blij dat de klachten verdwenen zijn. “De dokter denkt: opereren is natuurlijk een laatste remedie. We moeten de patiënten zo lang mogelijk proberen daarvoor te bewaren. Dus alles wat die patiënt ertoe brengt om te zeggen: ik stel die operatie nog maar een beetje uit – het gaat soms ook vanzelf weg – dat is allemaal meegenomen.”

Artsen moeten er meer van weten
Maar moeten reguliere artsen niet toch een beetje openstaan voor ontwikkelingen in de alternatieve geneeskunde? “Natuurlijk moeten artsen er wat van weten, maar een bekende Amerikaanse scepticus heeft gezegd You should keep your mind open but not so open that your brain falls out. Ik denk – maar nogmaals, ik ben geen dokter, ik genees geen mensen – dat er veel gewonnen zou zijn als veel artsen meer zouden weten van datgene wat die alternatieve geneeskunde eigenlijk allemaal inhoudt.”

Anderzijds, zegt Nienhuys, hebben artsen het al druk genoeg en moeten ze natuurlijk ook bijblijven als het gaat om ontwikkelingen in de reguliere zorg. “Als een arts de keuze heeft tussen een wetenschappelijk artikel bestuderen over de werking van een nieuw medicijn en zich verdiepen in de theorie van de Cranio-Sacraal Therapie, dan denk ik dat ik die arts geen ongelijk kan geven als hij zegt: nou, dan maar de wetenschappelijke literatuur.”

GeneeskundeGezondheidZorg
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Kosten jeugdzorg sinds decentralisatie met 50 procent gestegen

Vakbonden: Geef longcovidpatiënt schadevergoeding van 22.000 euro

FNV: 150 miljoen euro nodig voor mensen met langdurige Covid

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Klassiekers moeten over op eFuel

De komende economische clusterfuck

Hans Bakker (Floriade) over de uit de hand gelopen begroting

Vertrouwen komt te voet en gaat per Nokia 301

De beursbelofte van 2022 stelt nu al zwaar teleur

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden