'Fyra was geen Aldi-trein'
Volgens Tony Smulders, destijds inkoper van de Nederlandse Spoorwegen, was de aanbieding van het Italiaanse AnsaldoBreda "prima". De trein was volgens hem niet alleen goedkoper dan de Franse concurrent Alstom, maar scoorde ook op functionaliteit beter.
Dat zei hij in de parlementaire enquêtecommissie Fyra van vandaag.
Volgens het bestaande beeld zag de NS zich gedwongen met het goedkope AnsaldoBreda in zee te gaan, omdat er geen geld was voor een duurdere en betere trein. Smulders ontkent dat het prijskaartje de doorslag gaf, volgens hem was de Fyra in een eerdere fase van de aanbesteding zelfs iets duurder dan die van de Franse concurrent.
Proefritten
De commissie wilde vanmiddag van Smulders horen waarom de Fyra veel te laat ging rijden en door technische mankementen vrijwel direct weer van het spoor werd gehaald. De planning voor de productie van de flitstreinen was te krap, stelt de commissie, waardoor er geen tijd was om proefritten te maken.
Nieuwe modellen
Smulders erkent de aanklacht, toch was dit volgens hem op voorhand lastig te voorspellen. "Het ging om nieuwe ontwerpen, bestaande treinen voldeden niet aan de eisen van de overheid. Daardoor was niet met zekerheid te zeggen hoeveel tijd de productie van de treinen in beslag zou nemen."
Eerder vandaag verklaarde een oud-directeur die de Fyra exploiteerde, Nol Döbken, dat de reiziger niet het belangrijkste was. Na het bemachtigen van het contract om over de flitslijn te mogen rijden, was het belangrijkste doel zo veel mogelijk winst te maken.
Volgens Smulders lag er 'een aanbieding van AnsaldoBreda die prima was.' #Fyra
— Jeroen Stans (@JeroenStans)
22 mei 2015