Betere economie, maar niet minder leegstand kantoren
De misère op de kantorenmarkt houdt aan ondanks het aantrekken van de economie. Dat blijkt uit een onderzoek van onderzoeksbureau Office Rank.
In nieuwe kantoren nam de ruimte per werknemer in tien jaar tijd af van gemiddeld 18, naar 12 vierkante meter. De aantrekkende economie gaat dit niet oplossen zegt Teun van den Dries, eigenaar van Office Rank.
"We zien dat wat in retailland met bijvoorbeeld Zalando en Amazon gebeurt, op de kantorenmarkt met Dropbox en Slack ook gebeurt:
Officiële cijfers nog erger
Henny van Egmond, specialist op het gebied van het Nieuwe Werken, vertelt dat zelfs de officiële cijfers nog niet laten zien hoe erg het is. "Die zeggen dat 7 miljoen vierkante meter van de ruim 50 miljoen leeg staat, maar uit onderzoek blijkt dat er nog zo'n 7 miljoen extra verborgen ligt. De belangrijkste reden daarvoor is dat heel veel bedrijven grote delen van hun panden leeg hebben staan, door de crisis en doordat mensen anders werken. Maar de huur moeten ze gewoon betalen."
Stoppen met bijbouwen
Van Egmond is dan ook verbijsterend dat er nog wordt bijgebouwd. "Dan moet ik denken aan een prachtige sketch van Van Kooten en De Bie uit 1986. Dat gaat over het eerste telewerken, daarin doet De Bie de historische uitspraak: wie er nu nog kantoren bijbouwt is gek. Nu zien we nog steeds dagelijks in de krant allemaal fraaie nieuwe plannen. In Utrecht willen ze bijvoorbeeld een World Trade Center gaan bouwen, terwijl in de provincie Utrecht 90 procent van de nieuwbouwplannen worden afgebroken omdat er zoveel leegstand is."
Financiële tijdbom
Gemeenten zullen volgens Van Egmond hun verlies moeten nemen. "Gemeenten hebben vaak grond gekocht in de gedachte dat de kantoormarkt steeds maar blijft groeien en groeien. En die grond moeten ze nu weer verkopen. Dat is een steeds groter wordend probleem, want ze bouwen voor de leegstand. Dit is een financiële tijdbom die heel veel mensen nog heel veel geld zal gaan kosten."