Een pannetje mosselen is wel erg goedkoop
Wie deze dagen in de supermarkt een bakje Zeeuwse mosselen koopt, is veel goedkoper uit dan andere jaren. Fijn voor de liefhebber natuurlijk, maar slecht nieuws voor de handelaren. Volgens voorzitter Cees Otte van branchevereniging Algemeen Vissersbelang is de prijs dit jaar nog slechter dan vorig jaar.
“Een jaar geleden hebben we ook geen superjaar gemaakt. Toen hadden we 1,12 euro”, vertelt Otte. Nu krijgen handelaren voor een kilo mosselen tussen de 0,86 euro en 1 euro.
Op de vraag wat de reden is voor de prijsdaling, antwoordt Otte: “Als producent heb ik geen zicht op de handelskant. Maar feit is wel dat er steeds meer mosselen via de retailers gaan, de supermarkten. Die zijn belangrijk omdat ze staan voor een grote afname. Alleen hebben ze dus ook wel een beetje macht om met bepaalde prijzen contracten af te sluiten met de handel.”
Extreme schommeling
Worden de producenten niet gewoon afgeknepen door de retail? “Als je ‘richting of onder de kostprijs’ moet gaan werken, zijn we eigenlijk wel een beetje de dupe, net als de handelaren. Dat gaat niet lang goed. Het is natuurlijk heel zorgelijk. Het is normaal dat de mosselprijs in het begin schommelt. Dat is altijd wel zo. Maar dit jaar lijkt het toch wel extreem. En met die prijsdruk is de handel ook niet gebaat.”
Dan: "Willen we blijven genieten van een mosseltje, dan moet er iets veranderen."

Duurzaam
De Groene weg naar 2030. Harm Edens onderzoekt hoe we het beste en het snelste de doelen van het klimaatakkoord van Parijs kunnen halen.