Machinist Spaanse trein was trots op hoge snelheid
De machinist van de trein die ontspoorde in Santiago de Compostella reed te hard en was er trots op dat de trein zo hard kon. Het ontsporen van de trein heeft zeker 79 mensen het leven gekost. 130 gewonden verkeren nog in kritieke toestand.
Hoewel de oorzaak van de ramp nog onduidelijk is, is op de beelden te zien dat de trein een hoge snelheid had toen deze de noodlottige bocht in reed. Correspondent Lex Rietman zegt dat het de vraag blijft waarom de machinist zo hard reed. "Er komt langzamerhand informatie binnendruppelen, waardoor we iets wijzer worden. De krant El País heeft een artikel geplaatst waaruit blijkt dat de machinist op Facebook gepubliceerd heeft dat hij er prat op ging dat hij met 200 kilometer per uur reed.”
De machinist zou eerder zelfs een foto van de snelheidsmeter van zijn trein hebben geplaatst. “Hij was er dus kennelijk trots op dat hij zo hard kon. Hij heeft vanochtend ook gezegd dat hij 190 ging, vlak voordat hij de bocht in ging. Dat is informatie die de rechter waarschijnlijk op het idee heeft gebracht om de man te verhoren.”
De onderzoeksrechter heeft de politie vandaag opdracht gegeven de machinist van de trein te verhoren, zegt Rietman. "Hij zit nu vast. De zwarte doos van de trein ligt nu ook bij de rechter. Die heeft verder ook al het beeldmateriaal opgevraagd." De beelden en het verhoor van de machinist moeten duidelijkheid geven over de eventuele volgende stappen.
Dodental loopt op
Het aantal doden loopt nog steeds op. Rond 16:30 uur werd het dodental bijgesteld van 78 naar 80. "Er zijn 130 gewonden waarvan ongeveer er 30 in kritieke toestand zijn. De kans dat het dodenaantal uiteindelijk nog oploopt, is niet gering." Forensische medewerkers hebben 40 van de 80 dodelijke slachtoffers geïdentificeerd. De autoriteiten willen de lijst van de dodelijke slachtoffers vanavond nog vrijgeven.
Rouw
De Spaanse premier Rajoy kondigde vandaag drie dagen van nationale rouw afgekondigd en bezocht de plek van het treinongeluk. Ook het Spaanse koningspaar wordt vandaag nog verwacht in Santiago de Compostella. Ze bezoeken familieleden van slachtoffers en gaan naar het ziekenhuis waar gewonden zijn opgenomen.
Rajoy slaat plank mis
Rajoy maakte eerder vandaag nog een flinke fout toen hij zijn medeleven met de slachtoffers en nabestaanden wilde betuigen. Hij, of in ieder geval een vertegenwoordiger, gebruikte per ongeluk een tekst die refereerde aan de recente aardbeving in het Chinese Gansu.