BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Nieuws

Akkoord over stimuleringspakket eurozone | Update

  • Fleur de Bruijn
vrijdag 22 juni 2012, 15:27 Update: vrijdag 22 juni 2012, 21:06

Regeringsleiders van Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje zijn het eens geworden over een pakket van stimuleringsmaatregelen voor de eurozone ter waarde van 130 miljard.

Dit schrijft het Financieele Dagblad. De leiders van de vier grootste economieën van de eurozone, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië, waren vandaag bijeen op een minitop om overeenstemming te bereiken over de wijze waarop het vertrouwen in de eurozone hersteld moet worden in aanloop naar de Europese top volgende week.

Vrijdagmiddag zeiden de leiders Monti, Merkel, Hollande en Rajoy een akkoord te hebben bereikt over een groeipakket ter grootte van 1 procent van het BBP van de eurozone. De Italiaanse premier Monti verklaarde na afloop van een bijeenkomst dat het stimuleren van de groei de belangrijkste doelstelling is om de eurozone uit de crisis te halen.

Het groeiplan kwam uit de koker van de Franse president François Hollande. Het geld moet deels voor rekening komen van de Europese Investeringsbank. Ook zouden er ongebruikte Europese structuurfondsen worden ingezet.

Signaal geven
Merkel zei tijdens de minitop dat de oplossing om de crisis te boven te komen meer Europa is en niet minder. ‘Wij moeten een signaal geven en toenadering zoeken in een politieke unie."

Volgens de Franse premier François Hollande heeft hij met de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de Italiaanse en Spaanse premiers Mario Monti en Mariano Rajoy afspraken gemaakt over een plan voor verdere Europese economische integratie.

Solide en geloofwaardig
De boodschap waar Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje volgende week na een EU-top mee naar buiten willen komen, is dat de euro zal overleven, zei Monti. "We verwachten dat de conclusies van de top meer solide en geloofwaardig zullen zijn in vergelijking met voorgaande toppen, als het om groei gaat'', zei hij.

De Spaanse premier Rajoy zei na afloop van de ontmoeting dat de leiders hebben afgesproken om 'alle nodige mechanismen klaar te zetten die nodig zijn om te zorgen voor financiële stabiliteit in de eurozone'.

Bemiddelaar
De Italiaans regeringsleider Mario Monti nam de rol van bemiddelaar op zich tussen Parijs en Berlijn. Vandaag moest duidelijk worden in hoeverre Hollande en Merkel op een lijn kunnen komen bij het zoeken naar een oplossing voor de crisis. Tot nu toe weigert Merkel te praten over het collectiviseren van schulden zonder verlies aan budgettaire soevereiniteit.

Terwijl Hollande, evenals Monti, graag euro-obligaties wil invoeren. Merkel noemde dit eerder 'een totaal verkeerde manier' om de schuldencrisis op te lossen. “Gelijke rentestanden worden niet geschapen door de schulden te collectiviseren'', aldus de bondskanselier.

Bankenunie
Ook de oprichting van een bankenunie stuit nog op heel wat bezwaren. Zo zien de Duitsers een gemeenschappelijke spaargarantie niet zitten, terwijl Parijs, Rome en Madrid die wel willen.

Merkel is ook tegen het verlenen van een banklicentie aan het Europese stabiliteitsfonds (ESM), dat op die manier de banken rechtstreeks zou kunnen herkapitaliseren.

Niet op een lijn
Ook vrijdag bleken de Franse en Duitse standpunten nog steeds ver uit elkaar te liggen. Zo kon Hollande zijn Duitse collega Angela Merkel niet overhalen tot de invoering van Europese obligaties of een flexibeler inzet van de Europese noodfondsen.

Hollande viel Merkel vrijdag direct aan. "Ik beschouw eurobonds als een optie, maar niet pas over 10 jaar'', zei hij. Hij zei dat er meer solidariteit nodig is tussen lidstaten, voordat ze meer soevereiniteit overdragen aan Europese instellingen. Merkel wil juist dat lidstaten eerst de controle over hun begroting en hun economisch beleid aan Brussel overdragen voordat gezamenlijke obligaties een optie zijn.

De vier leiders waren het erover eens dat er een belasting moet komen op financiële transacties, ook al zullen niet alle EU-landen hierin meegaan. Vrijdag bleek uit een overleg tussen de Europese ministers van Financiën dat een Europa-brede financiële transactietaks niet haalbaar is.

Miljardensteun
Donderdag komen de ministers van Financiën van de eurozone bijeen. De financiële markten zijn nog steeds onrustig, ondanks de beloofde miljardensteun aan de Spaanse banken en een pro-Europese verkiezingsuitslag in Griekenland.

Maar ondanks deze wendingen zijn de Spaanse en de Italiaanse langetermijnrente de afgelopen dagen omhooggeschoten. Op de G20 is reeds afgesproken om voluit in te zetten op economische groei. 

FrankrijkHollandeMerkelschuldencrisis
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Regeringsploeg Macron compleet, Catherine Colonna wordt buitenlandminister

Elisabeth Borne (61) nieuwe Franse premier

Mali beschuldigt westen van couppoging

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Klassiekers moeten over op eFuel

De komende economische clusterfuck

Hans Bakker (Floriade) over de uit de hand gelopen begroting

Vertrouwen komt te voet en gaat per Nokia 301

De beursbelofte van 2022 stelt nu al zwaar teleur

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden