Schoten en explosie gehoord in Nairobi
Terreurbeweging Al-Shabaab dreigt de gijzelaars in het winkelcentrum Westgate in de Keniaanse hoofdstad Nairobi te doden als de veiligheidstroepen geweld gebruiken.
Dat zegt een woordvoerder in een geluidsfragment dat is gepubliceerd op internet. In het winkelcentrum zijn vanochtend geweerschoten en een explosie gehoord. Dat hebben verschillende getuigen gemeld.
Tussen de 10 en 15 militanten van de Somalische terreurbeweging al-Shabaab nog steeds gijzelaars vast in het winkelcentrum. "Er wordt alles aan gedaan om deze zaak snel tot een einde te brengen", liet het Keniaanse leger via Twitter weten. "De meeste gijzelaars zijn gered en de veiligheidstroepen hebben de grootste delen van het winkelcentrum onder controle."
De politie zegt vannacht weer gijzelaars te hebben bevrijd en het grootste deel van het complex weer te hebben heroverd. Hoeveel mensen nog worden vastgehouden is niet duidelijk.
Geweervuur
Correspondent Arthur de Leeuw vertelt vanuit Nairobi: "Bij zonsopgang klonk weer zwaar geweervuur vanuit het winkelcentrum. Het leek erop dat de terroristen die zich binnen schuilhouden naar buiten schoten, want militairen doken weg. Vannacht zijn er gijzelaars bevrijd. Hoeveel is volstrekt onduidelijk. Het is ook nog onduidelijk hoeveel mensen er nog wel worden vastgehouden."
Informatie summier
Wel staat vast dat de terroristen zich nog binnen schuilhouden, gaat De Leeuw verder. "Dus de operatie om de mensen te bevrijden, is nog lang niet voorbij. Verder moeten we het doen met een heel summiere bron van informatie. We hebben nog geen beeld van wat zich verder in het winkelcentrum afspeelt."
Marcel Rutten, Kenia-kenner van het Afrika-Studiecentrum in Leiden: "Zo onverwacht is deze aanslag niet. De laatste twee jaar zijn er verschillende kleinere aanslagen gepleegd in Kenia. Enkele maanden geleden nog op twee kerken in het noordoosten. Dus in die zin is het niet onverwacht."
Leger in Somalië
"De reden waarom het gebeurt is om duidelijk te laten blijken dat men (al-Shabaab) niet blij is. Het lijkt erop dat het de internationale tak van al-Shabaab is die intern de macht heeft gegrepen om het punt te maken dat men niet blij is met de aanwezigheid van het Keniaanse leger in Zuid-Somalië."
De terreuractie in het luxueuze winkelcentrum Westgate heeft al aan 68 mensen het leven gekost, onder wie een Nederlandse vrouw van 33 jaar.