Wie verdient een lintje voor zijn bijdrage aan de Nederlandse economie?
Duizenden Nederlanders krijgen vrijdagmiddag om 12 uur uit naam van de koningin een lintje opgespeld. Omdat ze een goede prestatie hebben geleverd, of bijvoorbeeld omdat ze veertig jaar bij de baas zijn.
BNR wil de koningin een handje helpen. Het antwoord op de vraag wie er nou eigenlijk een lintje verdiend voor zijn bijdrage aan de Nederlandse economie is een lastige. We vroegen het aan de opiniemakers.
Bas Jacobs of Coen Teulings
Hoogleraar financiële geografie Ewald Engelen heeft direct twee kandidaten. "Ik zit te twijfelen tussen Bas Jacobs of Coen Teulings." Want, zij laten volgens Engelen het juiste geluid horen.
"Het zijn twee prominente economen die zich criticaster betoond hebben, ieder op eigen wijze, van het gevoerde lastenverzwaringbeleid. Dat hebben zijn ook publiekelijk gedaan." En daarmee hebben zij er volgens Engelen voor gezorgd dat veel lastenverzwarende maatregelen niet zijn doorgevoerd.
"Daardoor zijn de kansen op enig economisch herstel in Nederland of minder scherper verslechtering van de macro-economie, toch wat groter dan het anders zou zijn geweest."
Alle ondernemers verdienen een lintje
Dat zijn dus twee economen die een lintje zouden moeten krijgen. Esther Raats-Coster, SER-lid en voorzitter van het Platform Zelfstandige Ondernemers trekt het liever wat breder. Zij zou graag meer lintjes zien voor ondernemers.
"Als je kijkt naar wie iets goeds heeft gedaan voor Nederland, dan zijn dat de ondernemers. Zij hebben werkgelegenheid gecreëerd." En daarmee zouden ze de motor van de economie zijn, zegt Raats-Coster. "Ondernemers zijn degenen die belasting betalen. Zzp’ers betalen belasting op het moment dat ze een goede orderportefeuille hebben. Iedereen met lef, die dat aandurft helpt Nederland de crisis door."
Jeroen Dijsselbloem
Een andere veelgenoemde kandidaat is minister Dijsselbloem. Econoom en publicist Heleen Mees is er duidelijk over. "Hij heeft het geschopt tot voorzitter van de Eurogroep. Dat is heel plezierig voor Nederland. Maar het is ook goed voor de euro."
Maar bovenal heeft hij de economie een goede dienst bewezen, zegt Mees. "Hij heeft wel de junior-obligatiehouders en achtergestelde obligatiehouders wel aangepakt. Ik denk dat hij daar de economie en de werking van de markt een enorme dienst mee heeft bewezen. En ook met zijn aankondiging dat voortaan ook gewone obligatiehouders aangepakt zouden worden."
Mario Draghi
Maar Dijsselbloem is niet de enige die volgens Mees goed werk levert. Ze vindt 't jammer dat we maar om één iemand vragen. Ze heeft er liever twee. "Ik zou ook graag een lintje aan Mario Draghi hebben uitgedeeld." Want die heeft veel indruk gemaakt, zegt ze.
"Hij heeft afgelopen juli met zijn optreden waarbij hij aangaf dat hij alles zal doen om de euro te redden, rust terug gebracht op de financiële markten."
En daarmee is hij de redding voor Europa, zegt Mees. "Ook zijn analyse van waar de problemen nog zitten in de eurozone, heel goed. Als hij Nederlander was geweest, had hij van mij ook een lintje gekregen."
Goed nieuws voor Heleen Mees, ook buitenlanders kunnen gewoon onderscheiden worden met een lintje. Dus wie weet deelt Koning Willem-Alexander dat lintje volgend jaar uit.