BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Nieuws

VVD, PVV: Proefverlof Van der G geen goed idee

  • Marjan van den Berg
woensdag 2 oktober 2013, 11:50 Update: woensdag 2 oktober 2013, 14:33
Peter Oskam (CDA): "Je moet er alles aan doen om ervoor te zorgen dat, op het moment dat hij vrij komt, er geen ongelukken gebeuren" Ard van der Steur (VVD): "Wij vinden dat, gegeven de onrust in de samenleving, geen proefverlof zou moeten worden verleend" Ronald Sörensen (PVV, Leefbaar Rotterdam): "Hij zal - en dat gun ik hem van harte - voortdurend over zijn schouder moeten kijken"

VVD, CDA en PVV zijn tegen een proefverlof voor Volkert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn. Het CDA denkt dat hij het beste buiten Nederland kan gaan wonen; dat zegt Kamerlid Oskam op BNR.

De Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming vindt dat Van der G. proefverlof moet krijgen, nu zijn 'voorwaardelijk invrijheidsstelling' (mei 2014) dichterbij komt. Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) was steeds tegen proefverlof voor Van der G., maar moet daar nu een nieuwe beslissing over nemen. De staatssecretaris heeft al laten weten dat het best mogelijk is dat hij beslist dat Van der G. géén verlof krijgt.

Onrust
Daar zijn veel partijen in de Tweede Kamer het mee eens. VVD-Tweede Kamerlid Ard van der Steur: "De VVD vindt dat staatssecretaris Teeven geen toestemming moet geven voor proefverlof van Van der G. wegens de onrust in de samenleving.''

Ook Peter Oskam, Tweede Kamerlid voor het CDA, denkt dat de maatschappelijke onrust te groot is voor proefverlof. Hij wijst erop dat dat nog net zo zal zijn als Van der G. over ongeveer een half jaar vrijkomt, als hij tweederde van zijn straf erop heeft zitten.

Buitenlandse toekomst
Oskam denkt dat het een goed idee is als Van der G. zich in het buitenland vestigt. "Je moet er alles aan doen om ervoor te zorgen dat, op het moment dat hij vrij komt, er geen ongelukken gebeuren. Misschien moet hij wel denken aan een leven buiten Nederland."

Nederland zou dat kunnen faciliteren, net als in een getuigenbeschermingsprogramma. "Hij past natuurlijk niet in een getuigenbeschermingsprogramma want hij is geen getuige, maar je zou voor hem toch maatwerk kunnen maken", zegt Oskam.

Rug recht
De PVV vindt dat Teeven zich moet houden aan de toezegging die hij een jaar geleden deed tijdens een debat. De staatssecretaris zei toen dat wanneer sprake is van maatschappelijke onrust of een geschokte rechtsorde iemand niet vervroegd in vrijheid mag worden gesteld, stelt de partij. "De PVV verwacht dan ook van de staatssecretaris dat hij zich een vent toont, zijn rug recht houdt en de toezegging van nog geen jaar geleden in stand houdt.''

PVV-Eerste Kamerlid en Leefbaar Rotterdam-oprichter Ronald Sörensen benadrukt altijd al voorstander van levenslang voor Van der G. te zijn geweest. "Als hij die straf gewoon gekregen had, was er helemaal geen sprake geweest van resocialisatie." Sörensen heeft ook vraagtekens bij het maatschappelijk nut van resocialisatie van Van der G.

De PvdA houdt zich meer op de vlakte. Kamerlid Ahmed Marcouch: "Het is aan de staatssecretaris om een besluit te nemen over het proefverlof van een gedetineerde. Alleen hij kan de afweging maken of iemand voldoet aan de geldende eisen en voorwaarden."

Geraniums
Ook Fortuyns broer Marten vreest voor maatschappelijke onrust. En, zegt hij, voor Van der G. zelf is het ook geen goed plan. Marten Fortuyn verwacht dat Van der G. moeilijk zal integreren in de samenleving en dat er een heksenjacht zou kunnen ontstaan. "Hij kan dan maar beter achter de geraniums blijven zitten, met de vitrage ervoor. Het risico op gevaar voor hem is groot.''

Fortuyn wijst erop dat Teeven misschien nog wel een stokje voor het verlof zal steken. "Van hem en van Mark Rutte heb ik eerder wel begrepen dat proefverlof voor Van der G. niet hoog op de lijst staat.''

Wereldvreemd
Hans Smolders, de chauffeur van Pim Fortuyn die later in de Tweede Kamer kwam voor de LPF: "Ik ben redelijk van slag. Het is een wereldvreemde beslissing die geen rekening houdt met gevoelens die leven onder de bevolking. Ik ga ervan uit dat staatssecretaris Fred Teeven zijn rug recht houdt.''

JuridischPim FortuynVolkert van der G.
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Bisschop VS: Pelosi ontvangt niet langer communie vanwege abortussteun

'Twee derde nog altijd positief over Fortuyn'

Grand Jury start onderzoek naar Trump

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Oekraïne-update zaterdag, dag 87

De terugblik op 2 jaar Coronapandemie van Diederik Gommers. Deel 1

Postma in Amerika | pikante verspreking van Bush

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden