RvS ziet weinig in wetten van Rutte
De wetsvoorstellen die het kabinet van premier Rutte indient, krijgen van de Raad van State vaker een negatief advies dan die van het laatste kabinet van Balkenende.
De Raad van State oordeelt vooral negatief over wetsvoorstellen die voortvloeien uit het regeer- en gedoogakoord, zo zou blijken uit berekeningen van RTL nieuws op basis van cijfers van de Raad van State.
60 procent vaker een negatief oordeel
Vergeleken met het eerste jaar van het kabinet Balkenende IV krijgen wetsvoorstellen van het kabinet Rutte 60 procent vaker een negatief oordeel. Zo'n oordeel houdt in dat de Raad van State het kabinet adviseert het wetsvoorstel niet naar de Tweede Kamer te sturen.
Wetsvoorstellen regeer- en gedoogakoord
Over invoering van minimumstraffen zegt de raad dat het kabinet teveel op de stoel van de rechter gaat zitten. Het boerkaverbod is volgens de raad een veel te zwaar middel en in strijd met de vrijheid van godsdienst.
Een ander voorstel waarover de Raad van State negatief adviseert, is het verhogen van griffiekosten, kosten die gemoeid zijn met het aanspannen van een rechtszaak. Daarmee zou het kabinet een te hoge drempel opwerpen voor mensen die hun recht willen halen.
De raad adviseert het kabinet deze en andere voorstellen niet naar de kamer te sturen en te heroverwegen. Maar dat advies volgt het kabinet, op een paar kleine aanpassingen na, niet op.