Illegalen niet de bak in, maar een boete
Illegaliteit moet in de toekomst geen misdrijf heten, maar een overtreding. Minister Gerd Leers van Immigratie en Asiel werkt aan een plan hierover, bevestigen ingewijden woensdag een bericht hierover van de NOS.
Door deze benaming kunnen illegalen direct het land uit worden gezet.
Dat is tegen de afspraak die in het gedoogakkoord is opgenomen. Daarin staat, op aandringen van de PVV, dat illegaliteit door het kabinet strafbaar moet worden gestelt.
Met het veranderen van deze regels, zijn ook mensen en instanties die illegalen hulp verlenen, zoals kerken en hulpverleners, niet vervolgbaar. De ministerraad moet het plan nog bespreken.
Reactie PVV
PVV-Kamerlid Sietse Fritsma wil dat illegalen naast een boete ook een inreisverbod krijgen. "Daarna moeten ze in detentie worden genomen en vervolgens uitgezet. Voor ons is dit heel belangrijk.'' Fritsma vindt alleen een boete geven niet genoeg, want hij is bang dat 'de vogel gevlogen is' als de illegaal vervolgens niet wordt vastgezet.
Stap in goede richting
Geesje Werkman van Kerk in Actie, één van de ondertekenaars van een petitie tegen de oude plannen van de minister, vindt het voornemen van Leers een stap in de goede richting, maar meent dat het strafbaar stellen van illegaliteit contraproductief werkt. Ze wijst erop dat Piet Hein Donner al in de tijd dat Rita Verdonk minister van Vreemdelingenzaken was constateerde dat die strafbaarstelling averechts zou werken.
Klik rechts voor het gesprek met Geesje Werkman van Kerk in Actie.