De Jager krijgt steun Kamer
Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer steunt de inzet van het kabinet bij de top van regeringsleiders van de zeventien eurolanden in Brussel. Minister Jan Kees de Jager benadrukte dat er zeker nog geen definitief akkoord is over verdere hulp aan Griekenland.
Kern van de Nederlandse inzet is dat Griekenland in ruil voor steun flink ingrijpt om de overheidsfinanciën op orde te brengen en dat de Europese financiële sector een bijdrage levert. Wat De Jager betreft bedraagt die nog altijd tussen de 20 en 30 procent van de nieuwe lening van rond de 90 miljard euro.
De regeringspartijen VVD en CDA en de oppositiepartijen PvdA, GroenLinks, D66 en de SGP steunen het kabinet. Gedoogpartij PVV, SP, ChristenUnie en de Partij voor de Dieren steunen de lijn van het kabinet niet.
Mogelijk akkoord
Donderdagmiddag is in Brussel een top van regeringsleiders over steun aan Griekenland. Duitsland en Frankrijk hebben een mogelijk akkoord voorbereid. De Jager benadrukte dat Nederland zich niet gepasseerd voelt en de afgelopen tijd ,,heel goed aangesloten'' is geweest bij Duitsland. Nederland en Duitsland trekken samen op bij de eis dat de financiële sector bijdraagt aan nieuwe steun aan Griekenland.
Drie opties
Voor de Europese banken liggen drie opties op tafel om bij te dragen aan de redding van Griekenland, legde De Jager uit aan de Kamer. De banken kunnen bestaande Griekse obligaties omruilen voor nieuwe met een langere looptijd of kunnen ze omruilen met een zelfde looptijd maar met kwijtschelding van een deel de hoofdsom. De derde optie is dat de Griekse overheid de obligaties zelf terugkoopt met hulp van het Europese noodfonds.
De schuld van Griekenland is volgens het IMF ‘kantje boord’ en nog ‘net houdbaar’, aldus De Jager. Hij zei dat hij in de tweede helft van augustus de Kamer kan bijpraten over de definitieve en uitgewerkte plannen.
Luister rechts naar BNR's Meindert Schut in gesprek met verslaggever Jeroen Stans in Den Haag: De Jager is hoopvol over de eurotop.