'Overheid kan 17 miljard per jaar besparen'
De overheid kan veel efficiënter te werk gaan en daarmee 17 miljard per jaar besparen. Dat blijkt uit onderzoek van Roland Berger Strategy Consultants.
De afgelopen 11 jaar zijn de overheidsuitgaven met ruim 60 procent gestegen. Van 185 miljard in 2000 naar 300 miljard in 2011. En dat terwijl de productiviteit is gedaald.
Volgens Arnoud van der Slot van Roland Berger Strategy Consultants laat het onderzoek zien dat er bij de overheid nog flinke winst geboekt kan worden. Daarvoor is wel een omslag in denk- en handelswijze nodig. "Er moet veel structureler worden gestuurd op efficiëntie en effectiviteit, ook op diensten als zorg en veiligheid."
Dat de overheidsuitgaven groeien, terwijl er constant over bezuinigingen wordt gesproken, vindt Van der Slot een opmerkelijk gegeven. "We lezen niets anders in de krant dan bezuinigingen, bezuinigingen, bezuinigingen. En toch zijn de overheidsuitgaven, gecorrigeerd voor inflatie, met 62 procent gestegen. Dat komt met name door een sterke kostentoename voor alle diensten die de overheid levert. Dat zorgt ook voor een productiviteitsvermindering."
Om de kosten omlaag te brengen moet een efficiënter denkwijze tot het systeem van de overheid doordringen, aldus Van der Slot. "Als je praat met de financiële Kamercommissie geven zij aan dat er veel gestuurd wordt op rechtvaardiging van uitgaven, maar niet op doelmatigheid. De minister wordt niet om verantwoording gevraagd voor beslissingen. Die sturing moet je inbrengen."