BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Beurs

Winkeliers zijn dure creditcards zat

  • BNR Webredactie
maandag 7 januari 2013, 8:42 Update: maandag 7 januari 2013, 14:43
Tom Ponjee: "Dit soort ongelooflijk hoge tarieven van creditcardmaatschappijen komt uiteindelijk natuurlijk indirect bij de consument terecht." Bas Eickhout: "Visa en Mastercard hebben 90 procent van de markt in handen. Dan kunnen er prijsafspraken gemaakt worden."

Het maakt nogal wat uit welk stukje plastic je bij een winkel in de betaalgleuf steekt. Pinnen is aanzienlijk goedkoper dan betalen met creditcard. Winkeliers zijn de hoge tarieven spuugzat en ondernemen actie.

Tom Ponjee, secretaris Betalingsverkeer bij brancheorganisatie Detailhandel Nederland, zegt op BNR: "Je zit al gauw aan een verschil van 40 keer de tariefprijs voor pinbetalingen voor een afrekening van 100 euro. En dan zit je nog aan de lage kant, want heel veel creditcardbetalingen gaan om bedragen die boven de 100 euro liggen. Dan kan het verschil nog veel verder oplopen."

In tegenstelling tot bij pinbetalingen bestaan er in Nederland geen afspraken over de kosten van een creditcardtransactie. Banken en winkeliers spraken onderling af dat een pintranscatie nooit meer dan 8 cent mag kosten. Een dergelijk plafond bestaat voor creditcardconcerns niet.

Marktwerking
Bas Eickhout, Europarlementariër voor GroenLinks, wil dat alleen de daadwerkelijk gemaakte kosten in rekening gebracht mogen worden. "Wat zo'n transactie mag kosten, is alleen de kosten die een creditcardorganisatie ook daadwerkelijk maakt."

De hoge rekeningen voor het gebruik van een creditcard komen volgens Eickhout door het gebrek aan marktwerking in Europa. "Visa en Mastercard hebben 90 procent van de markt in handen. Dan kunnen er prijsafspraken gemaakt worden."

Luchtvaart

Eerder liet minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem al weten kosten voor creditcardbetalingen aan banden te willen leggen. Dat ging echter vooral over de hoge additionele kosten die luchtvaartmaatschappijen voor een boeking met creditcard rekenen.

Uiteindelijk is het volgens Ponjee de consument die opdraait voor de hoge kosten. "De klant is bij de winkelier nog altijd koning, dus we proberen de prijs in de winkel zo laag mogelijk te houden. Maar dit soort ongelooflijk hoge tarieven van creditcardmaatschappijen komt uiteindelijk natuurlijk indirect bij de consument terecht."

Verenigen
Winkeliers die zich verenigen kunnen het verschil maken, zo zag Ponjee in Amerika. "Daar heeft een groep winkeliers een hele grote creditcardmaatschappij voor de rechter gedaagd. En dat is uiteindelijk voor een paar miljard afgekocht. Zo ver gaat het in Nederland of Europa denk ik niet komen, maar er is in ieder geval wel een breed draagvlak om een plafond te zetten op de tarieven."

Zo hebben in Portugal winkeliers een hele dag geen creditcards geaccepteerd om de maatschappijen onder druk te zetten. Regelgeving vanuit Brussel verkiest Coljee boven een gang naar de rechter. "Het zou het prettigst zijn als creditcardmaatschappijen, overheid en winkeliers er samen uitkomen.

Betalencreditcardpinnenwinkeliers
Deel dit artikel:

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Oekraïne-update zaterdag, dag 94

Robot gevormd als stukje pasta rolt zelf doolhof door

Pandemieterugblik deel 2: De aangepaste OMT-adviezen

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden