2017 loopt nog niet gesmeerd voor Unilever
Unilever - eigenaar van onder meer Dove, Knorr en Axe - heeft de verkoop in het laatste kwartaal en de jaaromzet van 2016 zien afzwakken. Het bedrijf verwacht een moeizaam begin van 2017.
De verkoopcijfers van Unilever stegen vorig kwartaal máár met 2,2 procent meer. De omzet van 2016 was een procent minder dan het jaar ervoor: 52,7 miljard euro. De winst steeg wel met 5,5 procent, naar 5,5 miljard euro. 'Het is een gemengd plaatje, maar de omzetcijfers waren onder verwachting', meent Stan Westerterp van JNVB Vermogensbeheer. 'Unilever heeft het negatieve sentiment van het vierde kwartaal meegenomen naar de vooruitzichten voor de eerste helft van dit jaar.' Unilever opende meer dan een punt lager op 37,99.
Opkomende markten
'De volumegroei van Unilever viel tegen, onder meer door problemen in Brazilië, door de economische crisis, en problemen in India. Daar werd een aantal roepi-biljetten uit de markt gehaald'. 'Uit de sombere vooruitzichten blijkt dat Unilever verwacht dat de negatieve effecten nog wel even zullen voortzetten. Maar de onderliggende groei in opkomende markten was nog steeds 6,5 procent. In deze landen namen de prijzen goed toe, terwijl Europa juist minder winstgevend was door deflatie.'
Lange termijn beleggers willen duurzaamheid
Topman Paul Polman opende vorige maand een fabriek in Dubai waar hij duurzame zeepjes en shampoos gaat maken. Volgens Westerterp zijn ethische criteria voor grote institutionele beleggers steeds meer van belang. 'Langetermijnbeleggers kijken wel een keer door lagere kwartaalcijfers heen: ze willen vooral duurzaamheid zien. Daar hoort ook een duurzaam productenpallet bij. Door die weg op te gaan is Polman in aandelentermen de afgelopen jaren ook beloont.'
Voor de lange termijn zegt Westerterp zich daarom geen zorgen te maken om Unilever.