Beurs16 dec '22 13:43

Waarom de beurzen zo sterk reageerden op rentebesluiten

Auteur: Jorn Lucas

In reactie op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank sloot de AEX gisteren ruim drie procent lager. Ook de beurzen in Frankfurt en Parijs gingen onderuit met soortgelijke verliezen, nadat aandelenbeurzen in New York dat ook al deden. En dat terwijl de beide besluiten om de rente verhogen geen verrassing waren. Dit is er aan de hand.

De sterke reacties van de beurzen hebben dan ook niet te maken met het rentebesluit zelf, maar vooral met de onderliggende boodschap. 'Fed-baas Jerome Powell zei dat er meer bewijs nodig is dat die inflatie op een duurzaam laag niveau is beland. En ECB-president Christine Lagarde zei dat de verwachting van de markten niet genoeg is om de inflatie te verlagen naar de gewenste twee procent. Maar ook deze uitspraken waren eigenlijk geen verrassing', zegt Jos Versteeg van InsingerGilissen.

Lees ook | Amerikaanse inflatie daalt harder dan verwacht

Markt ziet recessie aankomen

Er zit volgens Versteeg een groot verschil tussen wat de markt denkt en wat de centrale banken denken. 'De markt ziet een recessie aankomen, de cijfers over de detailhandelverkoop waren heel slecht en ook de industriële productie is verder gedaald. In Amerika gaat het de verkeerde kant op, de regionale centrale banken zijn ook negatief. En de markt verwacht dat de centrale banken de rente meteen gaan verlagen als er een recessie komt, maar dat moeten we nog maar zien.'

Lees ook | 'De ECB neemt willens en wetens het risico om de recessie te verergeren'

De signalen over de werkgelegenheid in de Verenigde Staten waren echter positief en dat maakt het geheel eigenlijk nog onzekerder, zegt Versteeg. 'Aan de ene kant zie je dat de industrie afzwakt. Maar als die inflatie fors daalt door een recessie dan is dat niet best voor de aandelenbeurzen. Het zou wel heel goed nieuws zijn als de inflatie zonder een recessie op een natuurlijke manier daalt.'

In de voet schieten

Aan de andere kant kan Powell ook niet veel anders dan de rente verhogen, zegt Versteeg. 'Powell schiet zichzelf in de voet als de Fed met geruststellende woorden zegt dat er geen recessie komt en dat de rente direct wordt verlaagd als er toch een recessie komt. Want de markt prijst al in dat er een recessie komt, en daardoor gaat de lange rente omlaag waardoor de financiële condities beter worden. Dat wil Powell niet, want dan werkt hij zichzelf tegen.'

Lees ook | 'De Fed weet het niet'

In reactie op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank en de Fed sloten beurzen wereldwijd in de min. En dat terwijl de beide besluiten om de rente verhogen geen verrassing waren.
In reactie op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank en de Fed sloten beurzen wereldwijd in de min. En dat terwijl de beide besluiten om de rente verhogen geen verrassing waren. (Unsplash)

Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen