Binnenland2 aug '17 16:23Aangepast op 2 aug '17 17:19

'Gezondheid door eitjes nauwelijks bedreigd'

Auteur: Karlijn Meinders

We hoeven ons echt niet zoveel zorgen te maken over besmette eitjes. Want: als je iedere dag van je leven een hoogbesmet fipronil-eitje eet en je bent tien keer zo gevoelig als de gemiddelde mens en tien keer zo gevoelig als een proefdier, dan nog is het gezondheidsrisico niet hoog.

HH/Ton Poortvliet
HH/Ton Poortvliet

Vandaag is duidelijk geworden dat het gif fipronil mogelijk al een jaar in eieren gezeten heeft. Levensmiddelenproducenten zijn druk met het controleren van alle producten waar de besmette eieren in gebruikt zijn. Dat kunnen er heel wat zijn. Denk bijvoorbeeld aan koekjes, brood, taarten of bijvoorbeeld pasta.  Al verwacht Marian Geluk, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie, niet dat op basis daarvan producten teruggeroepen zullen worden.

Vanmorgen zei Benno Bruggink, woordvoerder van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit , al dat consumenten kippeneieren niet helemaal links hoeven te laten liggen. Alleen de eitjes met bepaalde codes. Maar volgens Martin van den Berg, hoogleraar Toxicologie van de Universiteit Utrecht, zijn zelfs de zorgen over die eitjes niet helemaal terecht.

Kortdurende blootstelling

'De norm die gehanteerd wordt bij het bepalen van de gezondheidsrisico's gaat er vanuit dat je elke dag zo'n eitje zou eten', vertelt Van den Berg. 'Daarnaast wordt bij het testen op proefdieren al een factor 100 gebruikt, zodat ook met hele gevoelige mensen rekening wordt gehouden.'

In dit geval gaat het om relatief kortdurende blootstelling. Om de risico's daarvan te berekenen zou volgens Van den Berg weer een ander model gebruikt moeten worden. Hij meent dat mensen die incidenteel zo'n besmet eitje hebben gegeten, zich geen zorgen hoeven te maken. 'Er zijn vergiftigingsgevallen bekend met veel hogere concentraties, die mensen zijn allemaal hersteld. Je krijgt er symptomen als duizeligheid en coördinatieproblemen van. Stel nou dat je kind een jaar lang elke dag zo'n eitje heeft gehad, dan zou ik wel even op de gezondheid letten.'

Van den Berg heeft overigens geen kritiek op de NVWA. 'Zij houden zich gewoon aan de Europese normen en hebben gedaan wat ze moeten doen. Maar ik zou ze wel adviseren om eens te kijken naar het gebruik van een ander model in een situatie als deze. In Duitsland hebben ze dat al gedaan.'

Niet in mijn ijs

Toch is daarmee niet iedereen gerustgesteld. De bekendste ijsmaker van Nederland - Roberto Coletti van Roberto Gelato in Utrecht - kondigde bijvoorbeeld aan voorlopig geen ijssoorten te verkopen waar ei in zit. 'Ik sta voor mijn klanten en hun gezondheid, dus ik neem geen risico', zegt Coletti. Daarom zullen de smaken vanille, melkchocolade, malaga en tiramisu - allemaal met ei gemaakt - voorlopig niet te vinden zijn in zijn vitrine.


Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen