Italië kan voorbeeld zijn voor beveiliging van juristen
Dat een advocaat van een kroongetuige wordt vermoord, is in Nederland ongekend. In Italië hebben ze daar wat meer ervaring mee. Moet Nederland naar Italië kijken voor het beveiligen van rechters en advocaten?
In Italië is een speciaal kantoor opgericht waar mensen maffiosi kunnen aangeven. Dat kantoor werd opgericht in deze vorm in 2002. Dat was na de moord op een jurist die zich met arbeidsrecht bezig hield en had dus niets met de maffia te maken. Maar toen is die hele bewaking en beveiliging wel geprofessionaliseerd.
Het kantelmoment was in 1992. Toen werden twee onderzoeksrechters met hun bewakers op Sicilië opgeblazen met bommen. 'Dat was het moment dat Italië begreep ''ok, nu moeten we gaan ingrijpen'''. Er is minder geweld maar de maffia bestaat nog steeds.
LUISTER OOK
'Rechtsstaat op hellend vlak'
LUISTER OOK