Europa vergadert over mensensmokkel
EU-buitenlandchef Federica Mogherini hoopt vandaag in Brussel met de buitenlandministers van de EU een eerste stap te kunnen zetten voor een missie om mensensmokkel op de Middellandse Zee aan te pakken. Nederland stelt zich vooralsnog terughoudend op.
Onder Mogherini wordt een plan uitgewerkt voor een militaire aanpak van mensensmokkel in de wateren voor Libië. Vanmiddag hoopt ze van de EU-ministers toezeggingen te krijgen over deelname.
Nederland stelt zich tot dusver terughoudend op. Minister Jeanine Hennis (Defensie) heeft al laten weten dat zij geen schepen beschikbaar heeft.
Minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) zit bovendien met nogal wat vragen waarop hij eerst antwoord wil. “Is er bijvoorbeeld een VN-resolutie? Hoe verhoudt zich dat tot het proces in Libië zelf? Wat zijn precies de rules of engagement zoals dat heet? De duivel zit wel een beetje in de details, maar het is wel van belang dat die smokkelaars nu ontregeld worden op basis van die geïntegreerde aanpak.”
Mogherini verwacht dat een VN-mandaat er kan komen, al ligt Rusland binnen de Veiligheid mogelijk dwars als het de missie te zwaar vindt worden.
Als Mogherini de Europese ministers meekrijgt, hoopt zij binnen enkele weken te kunnen beginnen met het optuigen van de missie.