Groot gedeelte ZZP'ers de klos bij arbeidsongeschiktheid
Een kwart van de zzp'ers duikt onder het minimuminkomen als zij arbeidsongeschikt raken. Eén op de twintig ZZP'ers heeft zelfs helemaal geen inkomen na arbeidsongeschiktheid.
De rest van de zzp'ers is particulier verzekerd tegen arbeidsongeschiktheid, leunt op de partner of heeft eigen vermogen opgebouwd. Het Centraal Plan Bureau (CPB) komt tot deze conclusies in het rapport 'Zelfstandigen en arbeidsongeschiktheid'.
Daling verzekerden
Over de hele linie daalt het aantal verzekerden tegen arbeidsongeschiktheid. Dat komt door de groei van het aantal zelfstandigen. Ze kiezen ervoor om geen arbeidsongeschiktheidsverzekering af te sluiten omdat dit veel te duur is. Slechts 24 procent van de zzp'ers heeft een arbeidsongeschiktheidsverzekering.
Verplichte verzekering
Het onderzoek noemt een verplichte verzekering een oplossing voor de problemen. Volgens het CPB zullen de prijzen voor zo'n verzekering dalen als die verplicht wordt voor alle zzp'ers. Toch plaatst het CPB ook enkele kanttekeningen bij het verplicht stellen van de verzekering. Zo verwachten ze een negatief effect op de werkgelegenheid en meer concurrentie tegenover buitenlandse zelfstandigen.