Boekhoorn dwarsboomt kopers HEMA
De nieuwe eigenaren van HEMA dachten misschien van wel, maar ze zijn nog niet van Marcel Boekhoorn af. De investeerder heeft vlak voor het stuklopen van de onderhandeling nog een fiscale bananenschil voor ze achtergelaten, waardoor hij voor zichzelf een plek heeft gecreëerd aan de onderhandelingstafel. Dat schrijft het FD. 'Het is onduidelijk vast te stellen wat er nu precies speelt', zegt hoogleraar Marketing & Retailing Kitty Koelemeijer van de Nyenrode Business Universiteit.
Lees ook | Boekhoorn houdt flinke vinger in pap bij verkoop HEMA
BV tussen HEMA en Ramphastos
Volgens Koelemeijer heeft Boekhoorn een BV gezet tussen HEMA en zijn eigen Ramphastos met als doel om de compensabele verliezen niet mogelijk te maken - en dat zou 20 miljoen schelen. Als mogelijk ander doel noemt Koelemeijer verbreking van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting zodat over de reductie van de schulden van 425 miljoen alsnog 25 procent vennootschapsbelasting betaald moet worden.
Klopt het?
'Een fiscale eenheid verbreek je niet zomaar', zegt Koelemeijer, 'Ik kan me voorstellen dat de nieuwe obligatiehouders zich afvragen of dit wel klopt. Boekhoorn is de enige die deze fiscale barriere kan weghalen: alleen daarom is hij een interessante onderhandelingspartner. Ook speelt die 54 miljoen die maandag afgelost zou zijn, dat moet voorbereid zijn en geeft de indruk dat Boekhoorn denkt: 'ik los die schuld af'. Als dat gebeurd is en hij is niet in default, is hij dan toch nog de eigenaar? Er zijn allerlei complicaties. Dit krijgt zeker nog een staartje.'