Unilever focust op afscheid thee-business
Unilever focust op een verkoop, beursgang, afsplitsing of partnering van zijn theebusiness tegen het einde van dit jaar. Dit zegt topman Alan Jope van Unilever in BNR's Zakendoen. Jope reageert op de mooie jaarcijfers van het concern. Afgelopen jaar groeide de onderliggende omzet van Unilever met 1,9 procent, Jope verwacht een jaarlijkse omzetgroei van 3 tot 5 procent.
Luister ook | Dollar en corona houden Unilever niet van winst af
Duurzaamheid is gezond businessmodel
Volgens Jope was 2020 een 'volatiel jaar', maar heeft Unilever zich veerkrachtig getoond. 'Onze focus was het op orde krijgen van onze basics zodat we snel en wendbaar op ontwikkelingen konden reageren. Met als gevolg dat we ons marktaandeel aan het vergroten zijn. We hebben een goed jaar op de onderliggende salesgroei, winst en in het bijzonder op cash.'
Vanaf hier zegt Jope een stap verder te willen gaan met 'de uitrol van de sterke punten waarop Unilever zich onderscheidt en met onze strategische keuzes voor de toekomst. Beide zijn gebaseerd op ons commitment aan duurzaamheid, aan better business. De resultaten over 2020 laten zien hoe gezond ons businessmodel is'.
Luister ook | Topman Unilever verbaasd over Nederlandse vijandigheid
Over het jaar 2020 groeide de onderliggende omzet van Unilever met 1,9 procent, ondanks de coronacrisis. In het vierde kwartaal groeide de onderliggende omzet met 3,5 procent naar 12,1 miljard, en dat is in vergelijking met het derde kwartaal van lockdown-versoepelingen iets lager, maar daarmee voldoet ook het vierde kwartaal ruim aan de jaarlijkse omzetgroei van 3 tot 5 procent die Unilever zelf wenst.
Herstel naar business as usual
'We zien dat China terugkeert naar business as usual, dat India met een snelle comeback back bezig is en dat de Verenigde Staten sterk zijn. In Europa was de business wat down door alle nationale shutdowns. 2021 zal nog steeds volatiel zijn, we doen twee stappen vooruit en ééntje terug. We zien licht aan het einde van de tunnel in China en India, hoewel Zuid-Oost Azië nog steeds slecht gaat als gevolg van het wegvallen van het toerisme.'
Jope voorziet turbulentie in de eerste helft van 2021, met een gestaag herstel in de loop van het jaar wanneer de uitrol van de vaccins in meer landen tot normalisering leidt.
Luister ook | Unilever komt met 'enge' plantaardige doelstellingen
Sterke groei e-commerce
Opmerkelijk is de e-commerce. Voor Unilever groeide dat kanaal met 61 procent, het is nu goed voor 9 procent van de totale concernverkopen. 'Ik denk dat het blijft versnellen', zegt Jope. 'We zagen tijdens de epidemieën in China in 2010 de e-commerce daar toenemen, dat ging na die epidemie door. Mensen hebben de nieuwe manieren van browsen, winkelen en betalen ontdekt.'
'Of het nu pure play is, of e-commerce of omnichannel, de grocery.com-modellen of direct to consumer - we zijn daarin wereldwijd met zestig procent gestegen. De helft van onze luxury-beautybusiness is e-commerce en die trend zal zich alleen maar doorzetten.'
Thee en beauty
Gevraagd naar berichtgeving in Bloomberg over de vermeende verkoop van de portfolio non-core beautymerken met een gecombineerde jaarlijkse verkoopwaarde van 600 miljoen dollar, antwoordt de topman dat Unilever een aantal merken heeft geselecteerd 'die we apart gaan managen door gespecialiseerd management binnen Unilever. We hebben niet gezegd dat we die business gaan verkopen en we gaan er evenmin over speculeren.'
Over de toekomst van thee-divisie, waaronder Lipton, zegt Jope dat de focus nu ligt op de creatie van een aparte unit binnen de theebusiness. 'Tegen het eind van het jaar zullen we in staat zijn om onze theebusiness te verkopen, naar de beurs te brengen, te partneren of af te splitsen. Dat is nu onze voornaamste focus.'
De cijfers
Vooral de verkoop van hygiëneproducten als zeep en wasmiddelen zorgde voor winst, maar consumenten gaven terwijl ze thuis waren ook meer uit aan bijvoorbeeld ijs van Ben & Jerry's. De producten voor de horeca deden het minder en ook de ijsverkoop buitenshuis viel lager uit.
Daarmee bevestigde Unilever het beeld dat al gedurende het jaar was ontstaan. Ondanks de tegenwind steeg de nettowinst licht naar een kleine 6,1 miljard euro. De operationele winst, waarbij vooral naar de opbrengst en kosten van productie wordt gekeken, daalde wel. Dat kwam onder meer door gestegen kosten als gevolg van coronamaatregelen.
De omzet zakte met 2,4 procent tot 50,7 miljard euro. Exclusief overnames en gecorrigeerd voor koersverschillen van de verschillende muntsoorten waarin Unilever zijn producten verkoopt, was er wel een stijging te zien. Die onderliggende omzet is waar Unilever zelf naar kijkt.