Economie23 feb '22 09:07Aangepast op 23 feb '22 10:33

Nederlandse banken aan de slag met sancties Rusland

Auteur: BNR Webredactie

Honderden leden van de Doema - het Russische parlement – kunnen niet meer bij hun Westerse banktegoeden, in de VS en de EU. Dat geldt ook voor 27 functionarissen. Een tweetal banken wordt in de ban gedaan, na de Russische erkenning en inval in Donetsk en Loehansk.

Image
(ANP / Hollandse Hoogte / Robin Utrecht )

Live blog | Poetin wil ineens weer een diplomatieke oplossing

Controleren

'De banken gaan aan de slag', zegt adviseur veiligheidszaken van Nederlandse Vereniging van Banken Yvonne Willemsen. Volgens haar zijn sancties iets waar banken wel vaker mee te maken krijgen. 'Sancties worden bij conflicten standaard ingevoerd.' Zij legt uit dat banken gaan kijken naar wie op de lijsten met sancties staan. 'Personen en bedrijven op de lijsten worden door de systemen van banken gehaald om te kijken of zij daar rekeningen hebben. In de meeste gevallen is dat niet zo, maar dat moet je natuurlijk wel controleren.' Als dat wel het geval is, dan moet een rekening zo snel mogelijk bevroren worden en moet er een melding gedaan worden bij de toezichthouder van De Nederlandse Bank, zegt Willemsen. 'Dat betekent dat er vanaf die rekening geen geld meer in en uit mag gaan.'

Luister ook | Sancties, reacties en geld: Vier vragen over de Russische inval in Oekraïne

Willemsen legt uit dat de lijsten met Europese sancties voor alle Europese banken gelden. 'De lijsten zijn volgens mij gepubliceerd, en die kunnen dan in de systemen worden ingelezen. Dat is een geautomatiseerd systeem.' Het is volgens de adviseur veiligheidszaken NVB belangrijk dat de lijsten zo helder mogelijk zijn, om het zo uitvoerbaar te maken.

Impact

'De impact van de huidige acties zijn voor Nederlandse banken niet groot. Maar kijk ook naar het bedrijfsleven. Het gaat met name om wat er later gebeurt.' Zo noemt Willemsen dat als het besluit komt om Rusland af te sluiten van het internationale betalingssysteem SWIFT, dat een enorme impact zal hebben, voor het hele bedrijfsleven. 'Om dat af te sluiten is een hele grote stap, dan raak je niet alleen de mensen die je wil raken, maar ook je eigen economie.'


Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen