Omtzigt is niet de enige die ontevreden is met het pakket aan compensatiemaatregelen. De gehele oppositie is kritisch en wil dat het kabinet méér doet nu de energieprijzen blijven stijgen door de oorlog in Oekraïne. 'Voor sommige mensen is de compensatie aan de hoge kant, maar voor heel veel mensen is het niet genoeg.'

De vraag is daarom vooral wie die 800 euro tegemoetkoming gaat krijgen. Het kabinet geeft aan dat het geld voor 'lage inkomens' is bedoeld, maar het is volgens Omtzigt niet duidelijk wie er voldoet aan die term. 'Het is vervelend dat dat nog niet gedefinieerd is'.
Eerder maakte het kabinet al bekend dat er 200 euro compensatie zou komen voor de minima, daar komt nu 600 euro bij. Voor die 200 euro is er al een wetsvoorstel naar de Kamer gegaan. 'Dat moeten gemeenten nu uitdelen aan mensen die tot 120 en 130 procent van het sociaal minimum verdienen.' Maar, zo merkt Omtzigt op: 'Als je net twee euro boven de compensatiegrens zit, en je mist de 800 euro compensatie, dan denk je ook: 'Wat gebeurt hier?''
'Dat vind ik heel dom'
Omtzigt noemt de uitwerking van de maatregel dan ook 'dom'. 'In Nederland gaan we het nu precies regelen voor iedereen met een bijstandsuitkering, maar de persoon die iedere week 40 uur werkt tegen het minimumloon, krijgt straks precies nul euro compensatie. Deze maatregel is al in december aangekondigd en het wordt nu in maart uitgevoerd, nog voordat de Kamer het heeft kunnen behandelen. Dat vind ik heel dom.'
Volg in ons liveblog het laatste nieuws over de oorlog in Oekraïne
Lagere elektriciteitsrekening 'leuk voor de Tesla-rijder'
Een andere maatregel van het kabinet is het verlagen van accijns op brandstof. Oppositiepartij GroenLinks wil liever dat de compensatie van 800 euro verdubbeld wordt, in plaats van de lagere brandstofaccijnzen. Dat voorstel ziet Omtzigt ook niet zitten.
'Het probleem van een aantal linkse partijen is dat ze denken dat elke maatregel met het milieu te maken heeft. Daarom hebben ze de belasting op elektriciteit verlaagd, en niet op gas. Ook dat vind ik echt dom. Want de mensen die echt in de problemen zitten, dat zijn de mensen met lage inkomsten, in een huurwoning met enkel glas en gas stoken. Die gaan er sowieso hard op achteruit, omdat de hele Kamer de elektriciteit lager wilde hebben. Nou, dat is leuk voor de Tesla-rijders', vindt Omtzigt.
Dat dan de accijnzen verlaagd worden, begrijpt Omtzigt nog wel. Volgens hem is het 'geen keuze van het kabinet', doordat er gekeken wordt wat de buurlanden doen. 'Iedereen onder de Moerdijk kan gaan tanken in België, omdat de benzineprijs daar 40 cent lager is. En het verschil met Duitsland is 20 tot 25 cent. Door de accijnsverlaging verdwijnt dat prijsverschil bijna, waardoor het grensverkeer zal afnemen', verwacht Omtzigt.