Gas is in een week tijd meer dan een kwart duurder geworden. De afgelopen dagen steeg de prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs stevig nadat Gazprom eind vorige week aankondigde dat gaspijplijn Nord Stream 1 naar Duitsland weer dicht gaat. Ook langere problemen bij een Amerikaanse terminal voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) stuwde de prijzen verder op.
Aan het slot van de gashandel donderdag kostte een megawattuur gas 310,50 euro, meer dan 6 procent meer dan een dag eerder. Het is de eerste keer dat de prijs van gas boven de 300 euro sloot. Voor het weekeinde kostte een megawattuur gas nog 244,55 euro.
De Europese gasprijs is nu nog zo'n 10 procent verwijderd van de piek van 345 euro die begin maart werd bereikt. Dat was een kortstondige piek tijdens de handelsdag waarna de prijs binnen minuten tot ver onder de 300 euro zakte.
Perfect storm
De prijzen zijn ongekend hoog, zegt Van den Beukel. 'Omgerekend naar de olieprijs zou een vat olie ruim 500 dollar kosten, terwijl we 100 dollar voor een vat al veel vinden.' Dat de prijs zo heeft kunnen stijgen, heeft te maken met een 'perfect storm' op de energiemarkt. 'Russisch gas verdwijnt van de markt. En daarnaast is het crisis op de stroommarkt want de waterkrachtcentrales en kerncentrales leveren minder stroom. Tegelijkertijd moeten de gasbuffers ook gevuld worden.'

Deze extreem hoge prijzen gaan zorgen voor vraaguitval, denkt Van den Beukel. 'Dit kan niet zo blijven, maar aan de andere kant is de verwachting wel dat de prijzen de komende jaren hoog zullen blijven en dat de krapte op de gasmarkt aan blijft houden.' Inmiddels staken steeds meer bedrijven de productie omdat het niet meer rendabel is als gevolg van de hoge energieprijs.
Groninger gas
In het Groninger gasveld ligt bijna 500 miljard kuub aan gas. Maar Van den Beukel verwacht niet dat de regering dat gas alsnog gaat oppompen. 'Als burger zeg ik: haal het gas in beperkte mate naar boven. Je lost het probleem niet op, maar je verlicht het wel enigszins. Het probleem is zo groot dat we alles moeten doen. Maar de regering zal dit niet gaan doen.'
