Financieel5 sep '22 13:18

Verhoogt OPEC de olieprijs?

Auteur: BNR Webredactie

De ministers van de OPEC+-landen komen vandaag bijeen om een beslissing te nemen over de olieproductie in oktober. Analisten verwachten dat die prijs gelijk blijft, maar Saoedi-Arabië hintte onlangs op een mogelijke productieverlaging om op die manier de dalende olieprijzen iets op te krikken.

Image
(Foto : Unsplash)

Waar de gasprijs, los van de daling vorige week, al weken stijgt, daar beleeft de olieprijs al maanden een daling. Terwijl in juni voor één vat olie nog zo'n 120 dollar moest worden betaald, ligt die prijs nu rond de 100 dollar. Daar zijn verschillende redenen voor, zegt energiedeskundige Aad Correljé van de TU Delft. 'Door coronalockdowns is er weinig vraag vanuit China. Verder zorgt de wereldwijde inflatie ook voor een verminderde vraag naar olie, en dat terwijl Iran mogelijk ook terugkeert op de oliemarkt.'

Lees ook | Europese gasprijs met 31 procent door het dak

Onzekere markt

Verder speelt de onzekerheid een grote rol. 'Er wordt momenteel met veel verschillende prijzen gewerkt', zegt Correljé. 'Sinds het uitbreken van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne heeft Europa 'caps' gezet op de prijs van Russische olie. En verder verkoopt Rusland ook tegen gereduceerd tarief olie aan Azië. Die verschillende prijzen en stromingen zorgen voor onzekerheid.'

De G7-landen zijn vorige week akkoord gegaan met het plan om de prijzen voor Russische olie af te toppen. Met de invoering van die maximumprijs willen de grote industrielanden ervoor zorgen dat Moskou minder verdient aan de verkoop van fossiele brandstoffen, waardoor het zijn oorlog in Oekraïne minder goed zou kunnen financieren. Het prijsplafond zou vanaf 5 december moeten gaan gelden. Dat is ook het moment dat Europa ook Russische olie in de ban doet.

Lees ook | Dalende olieprijs slechts een 'druppel op de gloeiende plaat'

Maar, gaat de prijs omhoog?

De olieprijzen lopen inmiddels op, na geluiden dat de landen van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten (OPEC+), waaronder Rusland, mogelijk later vandaag besluiten om de productie te beperken. De kans daarop lijkt moeilijk te voorspellen, zegt Correljé. 'Ik denk dat in de huidige context moeilijk te verkopen is om een prijsverhoging af te dwingen door middel van het reduceren van de productie. Maar, het is moeilijk te voorspellen.'

Een vat Amerikaanse olie is voorbeurs 2,2 procent duurder op 88,74 dollar. Voor Brentolie moet 2,5 procent meer worden betaald op 95,31 dollar per vat. Een week eerder daalden de olieprijzen nog fors. Ruwe olie is sinds begin juni met ongeveer een kwart in prijs gedaald door de vertraging van de wereldeconomie en doordat centrale banken hun rentetarieven verhoogden. Daardoor werden eerdere winsten als gevolg van de Russische invasie in Oekraïne tenietgedaan.


Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen